Ketamina jest lekiem znieczulającym, często stosowanym jako narkotyk rekreacyjny. Nowe badanie naukowców z ICAHN Mount Sinai w USA pokazuje, że środek ten może też walczyć z wyjątkowo upartymi postaciami depresji. Jego działanie może utrzymywać się przez co najmniej tydzień. Żaden pacjent z badania nie ucierpiał z powodu komplikacji.
Prace te zostały szczegółowo przedstawione w trakcie konferencji naukowej Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
– Stwierdziliśmy, że ketamina działa już po 24 godzinach od podania – informują badacze.
Prace przeprowadzono z udziałem 72 pacjentów dotkniętych ciężką depresją i leczonych wcześniej bezskutecznie co najmniej 2 różnymi lekami.
Uczestników podzielono na dwie grupy. Pierwsza otrzymała dożylny zastrzyk z ketaminy, a druga aktywne placebo, midazolam (nie ma właściwości znieczulających ketaminy, ale nie jest antydepresantem).
Zobacz również:
Po 24h naukowcy przeprowadzili ze swoimi pacjentami rozmowy. Kolejne – po tygodniu.
Następnego dnia po zastrzyku, u 63,8% pacjentów leczonych ketaminą stwierdzono poprawę samopoczucia, w porównaniu do 28% z grupy placebo. Pod koniec tygodnia liczby te wyglądały następująco: 45,7% do 18,2%. Działanie ketaminy jest więc względnie trwałe.
Prof. James Murrough, kierujący badaniem, wyjaśnia: - Użycie midazolamu pozwoliło nam oddzielić antydepresyjne działanie ketaminy od znieczulającego. Ketamina to interesująca opcja terapeutyczna dla pacjentów dotkniętych ciężką i oporną depresją.
Takie przypadki depresji wynikają z przerwania komunikacji między komórkami nerwowymi w mózgu. Komunikację tę kontrolują neuroprzekaźniki. Klasyczne antydepresanty działają na selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, a ketamina działa na glutaminian.
Komentarze do: Ketamina skuteczna przeciwko opornej depresji