Pomimo iż zwykle często opowiadamy o tym, jak bardzo zmieniliśmy się w przeciągu lat, z biegiem czasu stajemy się mniej skłonni do stwierdzenia, że w przyszłości będziemy inni. Według Daniela T. Gilberta, psychologa z Harvardu, ludzie w średnim wieku, patrząc wstecz, myślą o swych nastoletnich latach z pewną mieszanką rozbawienia i rozgoryczenia.
„Zwykle zapominamy jednak o tym, że nasze przyszłe wcielenia również będą spoglądać wstecz i myśleć to samo o nas”, twierdzi doktor Gilbert. „W każdym wieku sądzimy, że właśnie nadszedł ostatni moment na zabawę, i w każdym wieku nie mamy racji”.
W badaniu wzięło udział 19 tysięcy ludzi wieku od 18 do 68 lat. Ankietowanych zapytano jak 10 lat temu wyobrażali sobie siebie w chwili obecnej oraz jakich zmian oczekują w przyszłości. Pozostałe pytania dotyczyły ich cech charakteru i poglądów.
Stwierdzono, że pomimo iż ludzie byli świadomi tego, że się zmienili w przeszłości, teraz zbyt nisko oceniali swe szanse na dalsze możliwości zmian.
Zobacz również:
Dotyczy to zarówno osób młodych, w wieku średnim, jak i starszych. Wydaje się, że ludzie traktują teraźniejszość jako przełomowy moment, w którym ostatecznie stali się takimi osobami, jakimi już pozostaną do końca swego życia.
HealthDay, serwis informacyjny poświęcony zdrowiu wytknął jednak pewne słabe punkty tego badania, m.in. to, że w większości przypadków ankietowanymi były kobiety.
Co więcej, zostały one wybrane spośród osób, które już wcześniej brały udział w podobnym sondażu. Mimo to, wnioski jakie zostały wyciągnięte z tej ankiety pokazują nam, że ludzie definitywnie nie są jasnowidzami.
„Wszystkie nasze decyzje są podejmowane z naszym przyszłym ‘ja’, nieważne czy dotyczą one zakupów na następny tydzień czy też osoby, którą zamierzamy poślubić”, dodaje doktor Gilbert.
Większość osób woli wierzyć w to, że już przestały się zmieniać, gdyż dzięki temu wiedzą, co czeka na nie w przyszłości.
Ponadto, o wiele łatwiej jest zapamiętać przeszłość niż wyobrazić sobie przyszłość – ludziom ciężko jest ocenić, w jaki sposób mogą się zmienić, dlatego wolą uznać, iż zawsze będą już tacy, jakimi są obecnie.
Komentarze do: Koniec z iluzją: z wiekiem przestajemy wierzyć w to, że się zmienimy