Badacze z norweskiego uniwersytetu w Bergen odkryli nowy dowód potwierdzający ich teorię, iż konopie powodują czasowy spadek poznawczy u osób niecierpiących na żadne psychotyczne zaburzenia. Takie załamanie poznawcze może jednak na dłuższą metę prowadzić do psychozy.
Badanie ukazało się w przeglądzie Frontiers in Psychiatry.
Norwescy badacze odkryli różne wzorce aktywności mózgowej u schizofreników, którzy wcześniej zażywali konopie, w porównaniu do schizofreników, którzy nie mieli kontaktu z tym narkotykiem.
Okazuje się, że ci pierwsi mają większe zdolności poznawcze niż ci drudzy, a tak różnica może oznaczać, że ci pierwsi nie mieli umysłowej predyspozycji do psychozy.
Główna autorka badania, dr Else-Marie Loeberg wyjaśnia: podczas gdy aktywność mózgowa dla obydwu grup była podobna, my w badaniu fMRI odkryliśmy istnienie subtelnych różnic między schizofrenikami używającymi wcześniej konopi i tymi, którzy trzymali się z dala od narkotyku. Różnica ta każe nam wierzyć, że spadek poznawczy prowadzący do schizofrenii jest imitowany przez działanie konopi u ludzi, którzy nie cierpieli na zaburzenia psychotyczne.
Zobacz również:
- Hipochondria chorobą seniorów
- "Zespół zbieractwa" groźną chorobą psychiczną
- Czym jest Zespół Aspergera?
- Syndrom Aspergera - czym się cechuje?
- Czy wszyscy będziemy wkrótce upośledzeni psychicznie?
- Jakie są ciemne strony psychoterapii?
- Czym jest mania?
- Neuropsychologia pomocna w leczeniu zaburzeń psychicznych?
W badaniu udział 26 pacjentów, którzy musieli rozwiązywać trudne zadania umysłowe. Jednocześnie byli badani techniką fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny).
Badanie pokazało, że schizofrenicy stosujący wcześniej konopie mieli w dalszym ciągu większe poziomy aktywności mózgowej w momencie rozwiązywania zadań, a także większą liczbę poprawnych odpowiedzi.
Norweskie badanie dochodzi do prostego wniosku, że używanie konopi samo w sobie prowadzi ludzi, którzy wcześniej nie mieli żadnych skłonności do psychoz, prostą drogą w kierunku koszmaru schizofrenii.