Właśnie pewien dekret uprawomocnił medyczne telekonsultacje we Francji, co ma pozwolić ludziom na otrzymanie ekspertyzy medycznej bez wychodzenia z domu. Lekarze z Conseil national de l’ordre des médecins się nie sprzeciwili, ponieważ ideą zawodu jest przede wszystkim służenie chorym. Konsultacje medyczne będą się mogły wkrótce odbywać na internecie!
Właśnie taką wiadomość oznajmiła w zeszłym tygodniu francuska minister zdrowia, pani Roselyne Bachelot, zaraz po tym, jak opublikowano w Journal officiel, dekret dotyczący prawa szpitali, pacjetów, zdrowia oraz terytoriów.
Telemedycyna będzie w sobie zawierać nie tylko konsultację pacjenta z lekarzem, ale także teleasystowanie, co ma pozwolić drugiemu lekarzowi na asystowanie koledze w danym badaniu.
Jedynie lekarze nominowani, czyli tacy, którzy mają pozwolenie na wykonywanie zawodu wydawane przez ministerstwo zdrowia we Francji, będą mogli wykonywać tego rodzaju telekonsultacje.
Zobacz również:
- Gry komputerowe ucieczką od problemów?
- Siecioholizm - uzależnienie od Internetu
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?
- Osobowość a internet - czyli wirtualne id, ego i superego
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
Prawo dla pacjentów
Telekonsultacje medyczne przez internet mają na celu przede wszystkim rozwiązanie problemu braku lekarzy w niektórych regionach Francji albo po prostu braku lekarzy niektórych specjalności. Podstawowym celem jest więc zapewnienie pacjentom łatwego, a także zgodnego z prawem, dostępu do odpowiedniej opieki medycznej.
Recepty będą wysyłane mailem albo drogą pocztową, do samych pacjentów albo bezpośrednio do aptek. Lekarze z Conseil national de l’ordre des médecins (Cnom), wyrazili głośno swoje zadowolenie z takiego dekretu oraz z faktu, iż zawarł on w sobie większość ich zaleceń.
Cnom więc się nie sprzeciwia takim środkom, ale przypomina, że nowe technologie są tylko dodatkowym narzędziem, na usługach medycyny, która sama w sobie ma służyć chorym.
Cnom podkreśla, że żadna technologia nie może zastąpić relacji ludzkiej, interpersonalnej i jedynej w swoim rodzaju, która musi pozostać fundamentem praktykowania medycyny.
Komentarze do: Konsultacja z lekarzem przez kamerę internetową? Czemu nie?