Używanie Facebooka być może wywołuje ataki astmy u niektórych internautów, według lekarzy włoskich. Gennaro D'Amato oraz jego koledzy leczyli młodego, 18-letniego człowieka, który padł ofiarą ataku astmy, kiedy udał się na stronę internetową serwisu Facebook i stwierdził tam, że jego była dziewczyna miała wielu przyjaciół płci męskiej.
Młodzieniec ten zresztą zażywał już lekarstwa, które pozwalały kontrolować mu chorobę. Ale, kiedy dziewczyna go zostawiła, a co gorsza, usunęła go z listy przyjaciół na Facebooku, jego zdrowie gwałtownie się pogorszyło. Pod fałszywym nazwiskiem „odnowił” więc znów przyjaźń w sieci społecznościowej ze swoją byłą dziewczyną.
Ale stres związany z oglądaniem jej zdjęcia oraz zdjęć jej wielu nowych przyjaciół płci męskiej, okazał się zbyt trudny do zniesienia.
Doktor Gennaro D'Amato oraz jego koledzy ze szpitala w Neapolu, we Włoszech, napisali list, w którym wyjaśniają, iż informacje na Facebooku wywołały u młodego człowieka trudności z oddychaniem, a to za każdym razem, jak wchodził na profil swojej byłej dziewczyny.
Zobacz również:
- Czy przyjaźń damsko - męska jest możliwa?
- Kiedy wspomnienia wprowadzają w błąd...Czym jest efekt "lampy błyskowej"?
- W szponach zmęczenia!
- Psychologia jazdy samochodem – co to takiego?
- Jak zwiększyć zadowolenie ze swojego życia?
- Czy zamiłowanie do podróży drzemie w naszych genach?
- W poszukiwaniu lepszego... na Facebooku.
- Czy wampiry energetyczne naprawdę wysysają z nas energię?
List włoskich lekarzy został opublikowany w piątek w dzienniku medycznym The Lancet.
Matka młodego człowieka zaczęła notować ilość jego oddechów przed i po wejściu na stronę Facebooka i stwierdziła 20-procentową różnicę. Po konsulatcji z psychologiem, chłopak zdecydował się nie wchodzić więcej na Facebooka, a ataki astmy przestały go nachodzić.
Doktor Gennaro D'Amato oraz jego koledzy potwierdzają, że sieci socjalne mogą wywoływać stres psychologiczny i prowokować kryzysy u astmatyków ze stanami depresyjnymi.
Max Blumberg, psycholog i badacz na Uniwersytecie Goldsmiths w Londynie, nie uważa jednakże, iż należy doradzać zdreprymowanym astmatykom unikanie sieci socjalnych.
Max Blumberg podkreśla, że jest to odizolowany przypadek i nie jest on dowodem ani badaniem naukowym. Według niego, młody człowiek mógłby zareagować dokładnie tak samo, gdyby usłyszał plotki na temat nowych chłopaków swojej byłej dziewczyny, po prostu w barze w swoim mieście.
Komentarze do: Lekarze wierzą, że Facebook sprowokował napad astmy u pewnego młodego człowieka