Osoby po studiach w mniejszym stopniu boją się śmierci niż ludzie słabiej wykształceni. Ponadto obawa przed śmiercią jest bardziej powszechna wśród kobiet niż u mężczyzn, co wpływa z kolei na postrzeganie śmierci przez ich dzieci. W rzeczywistości, 76% dzieci boi się śmierci ponieważ ich matki nie chcą na ten temat rozmawiać. Większa część dzieci boi się ponadto przedwczesnej śmierci i nie radzi sobie w sytuacjach, gdy pojawia się temat śmierci.
Tak przedstawiają się niektóre wnioski z badań zatytułowanych Education On Death: A Study On The Building Of The Concept Of Death In Children (Badanie nt. Postrzegania Pojęcia Śmierci Przez Dzieci) przeprowadzonych na Uniwersytecie w Granadzie przez Claudię Siracusa.
Na potrzeby badania, naukowcy wybrali grupę badawczą składającą się z 288 dzieci w wieku od 8 do 12 lat, oraz ich rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Profesorowie z Uniwersytetu w Granadzie przeanalizowali rozumienie przez dorosłych wpływu pojęcia śmierci na postawy dzieci, ich lęki i stosunek do śmierci.
Zmiana mentalności
Wyniki badań wskazują na potrzebę zmiany mentalności w rodzinach oraz w szkole pod względem postrzegania śmierci i końca życia. Powodem tego jest fakt, iż odpowiednie podejście do śmierci odgrywa kluczową rolę dla zdrowia i osobowości dziecka.
Zobacz również:
Z badań wynikało również, że wszystkie dzieci - ze starszych i młodszych klas - miały doświadczenie ze śmiercią, a część wierzy w życie po śmierci oraz że boi się jej. Ponadto stwierdzono, że to więcej dziewczynek niż chłopców wierzy w szeroko pojmowane niebo.
W przypadku nauczycieli 80% przyznało, że temat śmierci nie jest uwzględniony w programie nauczania. Sześciu na dziesięciu nauczycieli przyznało, że czasami rozmawiali ze swoimi uczniami o śmierci, głownie przy okazji pogrzebu krewnych któregoś dziecka.
- W świetle uzyskanych wyników uważamy, że niezbędne jest wprowadzenie edukacji na temat śmierci jako sposobu na naukę szacunku do życia, który przy okazji mógłby pełnić rolę narzędzia zwalczającego przekłamany i nierealny obraz przekazywany przez media.
Tego rodzaj edukacji pomógłby dzieciom lepiej radzić sobie ze śmiercią w swoim otoczeniu, przez co uniknąć można by było niewielkich jak i ciężkich negatywnych skutków na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym - stwierdzają naukowcy z Uniwersytetu w Granadzie.
Kolejne spostrzeżenie naukowców dotyczyło roli posiadania wyższego wykształcenia w zmniejszeniu negatywnych postaw, takich jak lęk przed śmiercią czy unikanie jej tematu. Według nauczycieli uczestniczących w badaniu obecnie systemy edukacyjne nie posiadają formalnych i systemowych rozwiązań umożliwiających podejmowanie tematu śmierci na lekcjach.
Ich zdaniem, jeśli temat ten miałby swoje miejsce w edukacji, dzieci mogłyby dzięki temu mieć bardziej realne podejście do życia, a w dorosłym życiu mogłyby uniknąć wielu problemów związanych z całym procesem żałoby.
Komentarze do: Ludzie z wyższym wykształceniem mniej boją się śmierci