Ludzie odmówią napicia się wody, nawet gdy doskwiera im silne pragnienie, jeśli uznają ofertę za nieuczciwą, donosi Wellcome Trust. Odkrycie to ma istotne znaczenie dla zrozumienia procesu podejmowania decyzji w sytuacji wyboru pomiędzy uczciwością i interesem własnym.
Nie od dziś wiadomo, że człowiek - z natury przezorny - jest skłonny do odrzucenia nieuczciwej oferty, nie chcąc, by druga osoba skorzystała na tym bardziej od niego.
Poczucie sprawiedliwości nie pochodzi jednak od naszych najbliższych krewnych, szympansów, twierdzą naukowcy z Wellcome Trust Centre for Neuroimaging, opierając się na wynikach eksperymentu z grą ultimatum.
W badaniu wzięło udział 21 osób, z czego jedenastu z nich podano słony roztwór mający zwiększyć uczucie pragnienia. Uczestników zapytano o subiektywną ocenę intensywności ich pragnienia oraz sprawdzono jego faktyczny stopień za pomocą badania krwi.
Następnie uczestnicy wzięli udział w grze w ultimatum. Każdemu z nich zaproponowano nieuczciwą ofertę wypicia 62.5ml wody, a więc 1/8 zawartości butelki, przy czym pozostałe 7/8 wody miało przypaść drugiej osobie. W ciągu piętnastu sekund mieli podjąć decyzję, czy wolą zrezygnować z wypicia wody, czy też przyjąć niesprawiedliwą ofertę.
Zobacz również:
Badanie wykazało, że w przeciwieństwie do szympansów większość uczestników odrzuciła ofertę, nawet w przypadku silnego pragnienia.
Jak się okazało, ich wybór nie był zależny od stopnia faktycznego pragnienia wynikającego z badania krwi - decydujące było subiektywne uczucie pragnienia.
Dr Nick wyjaśnia: Poczucie sprawiedliwości budzi niezmiennie wiele kontrowersji, niezależnie od tego, czy jest ono unikalne dla rasy ludzkiej. Badania pokazują, że ludzie - w przeciwieństwie do naszych krewnych, szympansów - są skłonni odrzucić nieuczciwą ofertę zaspokojenia pierwotnych potrzeb, jak np. woda - nawet gdy są bardzo spragnieni.
Ludzki instynkt uczciwości pozostaje więc w konflikcie z interesownością i nie zależy od obiektywnej opinii, a raczej od czynników subiektywnych.
Wyniki te mają istotne znaczenie dla zrozumienia, jak subiektywne poczucie sprawiedliwości oraz egoizm wpływają na podejmowane przez nas decyzje, na przykład na rynku pracy.