Badacze z uniwersytetu w Hajfie, odkryli właśnie, że podawanie szczurom marihuany w dokładnie określonych dawkach, przeszkadzało generalnie pojawianiu się symptomów sprowokowanych przez stres pourazowy przeżyty przez te gryzonie.
Badanie opublikowane ostatnio w dzienniku Neuropsychopharmacology ujawnia korzyści płynące ze stosowania cannabis w leczeniu syndromu zespołu stresu pourazowego.
Istnieje bowiem krytyczne „okno czasowe” po urazie, w czasie którego podanie marihuany syntetycznej może zapobiec pojawieniu się u szczurów symptomów stresu posttraumatycznego, wyjaśniła dla Agence France Presse pani Irit Akirav, badaczka w departamencie psychologii Uniwersytetu w Hajfie, oraz autorka tej publikacji.
Doświadczenia, które przywiodły ją do takich konkluzji, polegały w pierwszym rzędzie na narażaniu szczurów na sytuacje ekstremalnego stresu, do takiego punktu, aż gryzonie te objawiały symptomy stresu posttraumatycznego, podobne do objawów pojawiających się u człowieka.
Zobacz również:
Pani naukowiec wraz ze swoją ekipą następnie podzieliła te szczury na cztery grupy. Pierwsza, grupa testowa, nie otrzymała żadnej dawki marihuany, w przeciwieństwie do trzech innych grup, którym marihuanę podawano odpowiednio co dwie godziny, co dwadzieścia cztery godziny, a także co czterdzieści osiem godzin.
Po obserwacjach przeprowadzonych w kolejnym tygodniu, naukowcy stwierdzili zauważalny rozwój symptomów stresu pourazowego oraz wysoki poziom niepokoju psychicznego u szczurów z pierwszej i ostatniej grupy, w przeciwieństwie do gryzoni z drugiej i trzeciej grupy, które nie objawiały żadnego symptomu.
Działanie na strefę migdałków w mózgu
Pokazuje to, że jeśli marihuana jest wstrzykiwana w czasie ściśle określonego „okna czasowego”, może ona nie pozwolić na rozwój objawów stresu posttraumatycznego u szczurów, wyjaśniła pani Irit Akirav, której słowa są przywoływane przez Agence France Presse.
Kontynuuje ona jeszcze: odkryliśmy również, że efekty prowokowane przez produkty pochodne od cannabis, są przekazywane przez receptory znajdujące się w strefie jąder migdałowatych mózgu, znanych ze swojej roli w stresie, strachu oraz w urazach.
Doświadczenia te powinny więc w przyszłości być przedmiotem bardziej pogłębionych badań, w celu opracowania ewentualnych strategii w dziedzinie psychiatrii i leczenia urazów psychicznych u ludzi.
Komentarze do: Marihuana blokująca objawy stresu posttraumatycznego?