Nowe badanie St. Michael’s Hospital pokazuje, że mężczyźni częściej niż kobiety zapadali na choroby fizyczne w 10-letnich obserwacjach, których rezultaty opublikowano w Journal of Epidemiology and Community Health. Okazało się też, że niezależnie od płci choroba umysłowa dziesięciokrotnie zwiększa ryzyko choroby fizycznej, aczkolwiek u kobiet chorych umysłowo choroba fizyczna pojawia się średnio o rok wcześniej niż u mężczyzn.
Badaniem kierowała dr Flora Matheson, która wyjaśnia: - U kobiet stwierdziliśmy ryzyko zredukowane o 14% w porównaniu do mężczyzn. A to oznacza, że mężczyźni są na niekorzystnej pozycji.
Płeć jako czynnik ryzyka choroby nie jest często brana pod uwagę, ale jest to ważny element w medycznych poszukiwaniach.
Ok. 25 – 30% populacji żyje z zaburzeniem zdrowia umysłowego w danym roku. Dlatego badania nad powiązaniem między zdrowiem umysłowymi i zdrowiem fizycznym są tak ważne.
Zobacz również:
Coraz więcej prac naukowych wykazuje, że ludzie ciężko chorzy psychicznie mają też większe proporcje zachorowalności na syndrom metaboliczny, nadciśnienie, choroby wirusowe, układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego.
Dr Matheson wyjątkowo zainteresowała się wpływem płci na powiązanie między chorobami psychicznymi a rozwojem chorób fizycznych.
Posłużyła się danymi z ankiety 2000 – 2001 Canadian Community Health Survey oraz danymi medycznymi z Institute for Clinical Evalutive Sciences, aby prześledzić rozwój 4 fizycznych chorób w latach 2001 – 2011: obstrukcyjna choroba płuc, astma, nadciśnienie, cukrzyca.
Podsumowuje: - Moje badanie pokazuje, że istnieje potrzeba dogłębnych badań w tym temacie, w celu pełnego zrozumienia powiązania między płcią a złożonymi problemami zdrowotnymi.
Komentarze do: Mężczyźni bardziej zagrożeni fizycznymi chorobami niż kobiety