Zagadnienie „kiedy mózg nastolatka staje się dorosły?” było jednym z tematów konwencji American Psychological Association.
- Najnowsze odkrycia wskazują, że istotne zmiany w anatomii mózgu mają miejsce później, niż dotychczas sądzono. Powinno to wpłynąć na sposób w jaki sądy i inne instytucje traktują nastolatków – uważa Laurence Steinberg, prof. Temple University.
Według niego, w przypadku przestępstw nieletnich, nawet tak ciężkich jak zabójstwo, sądy powinny stosować warunkowe zwolnienie.
Nastolatki nie są jeszcze dostatecznie ukształtowane i nie mają takiej samokontroli jak dorośli, dlatego powinny być traktowane inaczej.
Zobacz również:
W okresie dojrzewania zachodzą zmiany strukturalne w mózgu, które ogromnie oddziałują na jego funkcjonowanie. Od wieku młodzieńczego do wczesnej dorosłości następuje wzmożenie aktywności systemów mózgowych.
Badania wykazały, że ośrodki nagrody w mózgach nastolatków są aktywowane częściej niż u dzieci i dorosłych.
– Oznacza to, że młodzież częściej angażuje się w ryzykowne działania, np. narkotyki, seks bez zabezpieczenia, czy szybka jazda samochodem. Ta nadwrażliwość jest szczególnie wyraźna, gdy nastolatek znajduje się ze swoimi przyjaciółmi – uważa prof. Steinberg.
Systemy mózgu warunkujące podstawowe procesy poznawcze osiągają dorosłość w połowie okresu dojrzewania, natomiast te, odpowiadające za samokontrolę, nie są czasami dojrzałe nawet we wczesnej dorosłości.
- Inaczej mówiąc, młodzież dojrzewa wcześniej intelektualnie, a dopiero później społecznie i emocjonalnie. To wyjaśnia fakt dlaczego inteligentny nastolatek robi czasami naprawdę głupie rzeczy – twierdzi prof. Steinberg.