Szukaj

Myślenie w obcym języku prowadzi do lepszych decyzji

Badacze amerykańscy z uniwersytetu University of Chicago właśnie odkryli, że myślenie w obcym języku prowadzi do podejmowania bardzie racjonalnych decyzji. Badanie to ukazało się w przeglądzie naukowym Psychological Science.



Według jednego ze współautorów tego badania, dzieje się tak, ponieważ ludzie nie potrafią oddzielić swojego ojczystego języka od emocji, które wpływają na logiczne myślenie.

Sayuri Hayakawa, student z Unversity of Chicago, mówi: brak emocjonalnych więzi z obcym językiem pozwala na bardziej racjonalne myślenie. Emocjonalna reakcja może prowadzić do podejmowania decyzji, które są motywowane bardziej przez nadzieję albo strach, nawet jeśli szanse są sprzyjające.

W jednym z eksperymentów, badacze z uniwersytetu Unversity of Chicago przebadali studentów z tejże uczelni, dla których angielski był językiem ojczystym i którzy uczyli się hiszpańskiego w szkole.

Z poprzednich badania, Sayuri Hayakawa oraz współautor badania Sun Gyu An wiedzieli, że ludzie, którzy z natury nie lubią ryzyka, często rezygnują z wielu możliwości, niezależnie od tego, jak wiele mogliby na końcu osiągnąć.


W czasie swojego badania, naukowcy odkryli, że ta cecha charakterystycza ulegała znacznemu osłabieniu, kiedy studenci podejmowali decyzję w języku... hiszpańskim.

Na przykład, jeden z eksperymentów polegał na rzucie monetą. Uczestnicy otrzymali 15 dolarów, z których mogli poświęcić 1$ na zakład polegający na rzucie monetą. Jeżeli wygrają, otrzymają 1,5$. Jeżeli przegrają, stracą 1$. Statystycznie, jeżeli uczestnicy ryzykowali wszystkie 15 zakładów, mogli wygrać pieniądze, ponieważ ryzyko dla tego zakładu wynosi 50/50.

Wbrew tej statystycznej racjonalności, kiedy studenci byli wyzywani w języku angielskim, akceptowali zakład w 54%. Kiedy natomiast eksperymentatorzy przechodzili na język hiszpański, uczestnicy akceptowali zakład w 71%.

W końcu, jak podsumowują badacze, ponieważ coraz więcej krajów na całym świecie ma ze sobą kontakty handlowe, to coraz więcej ludzi zaczyna uczyć się języków obcych. A to oznacza, że będziemy podejmować coraz więcej racjonalnych i korzystnych – ryzykownych – decyzji.

Ludzie, którzy non stop podejmują decyzje w obcym języku, mogą być mniej stronniczy w swoich decyzjach na temat oszczędności, inwestycji i wycofywania się, podsumowują autorzy badania. Na dłuższą metę, taki stan rzeczy może być bardzo korzystny, ponieważ tacy ludzie tracą z czasem jednostronne widzenie.