Problemy emocjonalne są powszechne u dzieci. Około 8-22% z nich cierpi na różnorakie lęki połączone z innymi chorobami, takimi jak np. depresja. Niestety większość istniejących sposobów leczenia nie uwzględnia współwystępowania schorzeń psychicznych, toteż bywają one raczej zawodne.
W celu stworzenia efektywniejszej terapii dla małoletnich zmagających się jednocześnie z lękami i depresją, psycholog Jill Ehrenreich-May oraz jej współpracownik, Emily L. Bilek z University of Miami, przeanalizowały skuteczność dotychczasowych zabiegów i na tej podstawie opracowały nowatorskie podejście o nazwie Emotion Detectives Treatment Protocol (EDTP).
Zobacz również:
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z potencjału, jaki drzemie w EDTP. Może on nie tylko lepiej zaspokajać potrzeby dzieci ze współwystępującymi schorzeniami, ale ponadto dostarcza dodatkowych zasobów wiedzy naukowcom zajmującym się problemami psychicznymi” - mówi Ehrenreich-May z College of Arts and Sciences na University of Miami.
„EDTP przedstawia złączone leczenie, które, mamy nadzieję, okaże się efektywniejsze” - uzupełnia.
Wyniki badań opublikowano w opracowaniu zatytułowanym: „The Development of a Transdiagnostic, Cognitive Behavioral Group Intervention for Childhood Anxiety Disorders and Co-Occurring Depression Symptoms”.
Następny krok dla zespołu to skrupulatne porównywanie EDTP z innymi metodami terapeutycznymi.