Objawy depresji
Depresja powoduje bardzo uciążliwe zmiany nastroju oraz spowolnienie aktywności mózgowej i ruchowej. Osoby cierpiące na to zaburzenie są smutne i tracą swój normalny wigor. Chodzi tutaj o objawy najbardziej klasyczne, ale mogą pojawić się także zupełnie inne objawy, bardziej dyskretne, różnych typów, przede wszystkim z oznakami fizycznymi, a w szczególności - z towarzyszącymi im bólami przewlekłymi.
Nawracające objawy
Osoba chora na depresję jest dość często bez energii i chęci do życia. Jej zainteresowanie życiem znacznie spada, widzi wszystko na czarno, płacze i pogrąża się w obsesyjnych myślach. Mogą się także pojawić u niej zaburzenia odżywiania oraz zaburzenia snu. Do tego wszystkiego dorzuca się zła samoocena: osoba depresyjna nie ma poczucia własnej wartości, nie ma szacunku do siebie i często za bardzo czuje się wszystkiemu winna. W życiu codziennym, jej koncentracja oraz władze decyzyjne są bardzo często znacznie mniejsze niż normalnie.
Z czasem, i w przypadku braku leczenia, symptomy depresji się zaostarzją. Zaburzenia snu stają się coraz większe i przyczyniają się do zmniejszenia aktywności w ciągu dnia. Osoba depresyjna czuje się jeszcze gorzej w swojej skórze. Czasami życie wydaje jej się tak bardzo ciężkie, a doświadczenia do tego stopnia nie do pokonania, że mogą się pojawić myśli i próby samobójcze.
Symptomy rzędu fizycznego również mogą nadejść, takie jak chudnięcie albo bóle chroniczne (często bóle kręgosłupa, nawet jeśli badanie lekarskie nie pokazuje żadnego szczególnego problemu).
Depresja wymaga skutecznego i poważnego leczenia. Zbyt duża bowiem liczba ludzi popełnia samobójstwo, a bardzo często okazuje się, iż cierpieli oni na nierozpoznaną depresję, albo byli źle leczeni.
Które oznaki nie mylą?
Smutek i zawód to część ludzkiego życia. Normalnym jest uczucie smutku po tak ciężkim przeżyciu jak śmierć i żałoba, na przykład. Ale, czasami złe samopoczucie pozostaje już na stałe, do tego stopnia, iż mamy wrażenie, że nigdy nic już nas nie pocieszy. Chodzi być może o depresję, której kres może położyć jedynie odpowiednie leczenie.
Jeśli więc nawet cierpienie jest częścią życia, to depresja z kolei sprawia, że życie jest cierpieniem bez końca. A więc, jak odróżnić ten moment przelotnego zniechęcenia od tej prawdziwej, strasznej choroby, z której możemy wyzdrowieć jedynie dzięki odpowiedniemu leczeniu?
- Nieustający smutek objawem depresji
- Czarne myśli rano
Zobacz również:
- Ogólne spowolnienie, czyli życie zwalnia swój bieg z powodu depresji
- Dziury w pamięci i zespół depresyjny
- Problemy z nastrojem i poczucie beznadziei
- Szacunek do siebie i depresja- fakt niedoceniania siebie
- Zwykłe pocieszanie nie wystarczy w przypadku prawdziwej depresji.
- Zmęczenie i ból pleców
Przyczyny depresji
Depresja wynika z kombinacji wielu czynników – dziedzicznych, biochemicznych, socjalnych. Środowisko oraz stresujące życie także mają w tym swój udział. Traumatyczne przeżycia, takie jak zbyt wczesna utrata jednego z rodziców, poważna choroba, konflikty zawodowe, konflikty rodzinne, mogą także przyczynić się do poczucia osamotnienia, alienacji – i w ten sposób być przyczyną depresji.
Niektórzy ludzie mają także genetyczne predyspozycje do tej choroby. Ci, których bliscy krewni cierpią albo cierpieli na depresję, są bardziej narażeni na rozwinięcie się u nich tej samej choroby. Badania wykazały, że depresja może być wywołana nierównowagą chemiczną w mózgu, a w szczególności spadkiem produkcji niektórych neuroprzekaźników, takich jak serotonina albo dopamina. Ich niedobory powodują zmniejszenie się apetytu, zaburzenia snu, utratę energii, brak poczucia przyjemności. Badania nad neuroprzekaźnikami powinne pozwolić odkryć inne przyczyny tej choroby.
Czynniki sezonowe także powinny być brane pod uwagę. Poziom depresji jest wyższy w miesiącach zimowych, czyli w okresie, gdzie nasłonecznienie jest niskie.
Jeśli więc rozpoznajesz u siebie kilka z przywołanych objawów, być może cierpisz na depresję. Nie wahaj się ani chwili dłużej i zasięgnij porady lekarza, który będzie mógł postawić dobrą diagnozę i pomóc ci odzyskać radość życia.
Niezbędne leczenie
Istnieją przede wszystkim dwie wielkie postaci leczenia: leki antydepresyjne oraz psychoterapie. Leki antydepresyjne są przepisywane na każdą postać depresji. Mają one dobrą skuteczność w przypadku depresji głębokiej. Lekarstwa nowej generacji są lepiej tolerowane niż leki starsze. Mogą one – rzadko – wywołać skutki uboczne (bóle głowy, migreny, szumy uszne, niedoczynność tarczycy...).
Pacjent musi więc być nadzorowany z punktu widzenia medycznego, kiedy zaczyna leczenie lekami antydepresyjnymi – przede wszystkim w ciągu pierwszych dni i tygodni terapii. Należy odczekać od piętnastu do dwudziestu dni, zanim będzie można stwierdzić, czy dane leki antydepresyjne mają korzystne działanie. Leczenie jest przepisywane generalnie na okres od 6 miesięcy do 1 roku.
W uzupełnieniu do leczenia lekami antydepresyjnymi doradza się także chorym psychoterapię, która ma właściwości wyzwalające. Terapia zachowawcza i poznawcza mogą być bardzo konstruktywne. Pozwalają one bowiem choremu odbudować osobowość oraz zidentyfikować źródło depresji.