Związek między psychiatrycznymi objawami wirusowego zapalenia opon mózgowych przenoszonego przez kleszcze (TBE) a objawami schizofrenii znaleźli naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie. Odpowiada za nie ta sama substancja o nazwie kwas kynureninowy, która jest obecna w płynie mózgowo-rdzeniowym ludzkiego mózgu. Jak powiedziała uczestnicząca w badaniach dr Lilly Schwieler we wtorkowym wywiadzie dla szwedzkiej telewizji publicznej, odkrycie to stwarza szansę na opracowanie środków skuteczniej leczących zarówno TBE, jak i schizofrenię.
Zespół badawczy kierowany przez prof. Georana Engberga i doc. Sophie Erhardt odkrył związek zachodzący pomiędzy neuropsychiatrycznymi objawami wywoływanymi przez wirusową chorobę TBE a chorobą psychiczną, jaką jest schizofrenia. Tym łącznikiem obu schorzeń jest kwas kynureninowy.
Jest to organiczny związek chemiczny, występujący normalnie w niewielkim stężeniu w ludzkim płynie mózgowo-rdzeniowym. U osób zarażonych TBE jego stężenie gwałtownie rośnie. Wysoki poziom kwasu kynureninowego występuje także u chorych na schizofrenię. W obu wypadkach wpływa to na pamięć, możliwości koncentracji oraz powoduje zmiany w osobowości.
Zobacz również:
Naukowcy ze Sztokholmu analizując skutki choroby TBE opierali się m.in. na wynikach badań przeprowadzonych na Litwie, gdzie choroba ta występuje częściej niż w Szwecji. Uznali, że u pacjentów z TBE podobne do schizofrenii objawy występują jeszcze długo po zakażeniu. Stwierdza się je u ponad jednej trzeciej chorych.
Według Lilly Schwieler, wyniki badań jej zespołu pozwalają mieć nadzieję, że stosunkowo niedługo uda się opracować specyfik powodujący obniżenie poziomu kwasu kynureninowego w płynie mózgowo-rdzeniowym. Będzie to miało ogromne znaczenie dla leczenia pacjentów z obydwoma schorzeniami, ale w pierwszym rzędzie ze schizofrenią, którą staje się coraz częstszym zjawiskiem, dotykającym głównie ludzi młodych.(PAP)
Komentarze do: Objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych a schizofrenia