Czy bycie matką może unieszczęśliwiać? Według nowego badania przeprowadzonego przez Kathryn Rizzo i współpracowników. Z University of Mary Washington w Stanach Zjednoczonych, kobiety, którze wierzą w „intensywne rodzicielstwo” (to znaczy, że kobiety są lepszymi rodzicami niż mężczyźni, i że w małżeństwie to dzieci są najważniejsze) są bardziej narażone na negatywne psychiczne skutki zdrowotne. Prace zostały opublikowane w internecie w Child and Family Studies.
Wiele kobiet idealizuje rodzicielstwo jako jedno z najbardziej spełniających doświadczeń w życiu. Niektóre badania wskazują jednak, że rodzicielstwo może być szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Na przykład, kobiety donoszą, że dbanie o swoje dzieci jest bardziej stresujące niż bycie w pracy. Były także sugestie, że intensywne rodzicielstwo może powodować większy stres i poczucie winy, szczególnie dla kobiet. Rozbieżność ta jest znana jako paradoks rodzicielstwa.
Rizzo i zespół próbowali ocenić, czy intensywne rodzicielstwo było związane ze wzrostem poziomu stresu, depresji i mniejszego zadowolenia z życia wśród 181 matek dzieci poniżej 5 roku życia. Korzystając z kwestionariusza, autorzy prosili matki o przedstawienie swoich przekonań rodzicielskich oraz o ocenę następujących opinii: matka jest najważniejszym rodzicem, szczęście rodziców jest uzależnione przede wszystkim od ich dzieci, rodzice powinni zawsze zapewnić swoim dzieciom stymulujące działania pomocne w ich rozwoju, rodzicielstwo jest trudniejsza niż praca, rodzic powinien zawsze poświęcać swoje potrzeby na potrzeby dziecka.
Zobacz również:
Ogólnie rzecz biorąc, kobiety były zadowolone ze swojego życia, ale miały umiarkowany poziom stresu i depresji. Około 23 procent miało objawy depresji. Negatywne efekty psychiczne dużo częściej występowały u kobiet o intensywnej postawie rodzicielskiej. Kiedy poziom wsparcia rodziny był brany pod uwagę, te matki, którzy wierzyły, że kobiety są niezbędnymi rodzicami, były mniej zadowolone z życia. Te, które wierzyły, że rodzicielstwo jest wyzwaniem były bardziej zestresowane i przygnębione.
Autorzy podsumowują: Jeśli intensywne macierzyństwo wiąże się z tak wieloma negatywnymi skutków psychicznymi, dlaczego kobiety podchodzą do tego w ten sposób ? Mogą myśleć, że to czyni je lepszymi matkami, więc są w stanie poświęcić własne zdrowie psychiczne. W rzeczywistości, intensywne rodzicielstwo może mieć odwrotny wpływ na dzieci, niż myślą rodzice.