W przeciwieństwie do popularnego przekonania, warunki meteorologiczne nie wpływają na ryzyko pojawienia się depresji, czy też smutku. Jednakże, niektóre pory roku wydają się bardziej sprzyjać poważnej depresji. U kobiet jest to jesień, u mężczyzn jest to lato.
Takie wnioski wypływają z badania przeprowadzonego w Holandii, w którym wzięło udział blisko 15 000 ludzi, w wieku od 31 do 56 lat. Przez jeden rok, oraz w różnych sezonach roku, uczestnicy odpowiadali na pytania zawarte w kwestionariuszu stosowanym przez psychiatrów do diagnozowania problemów nastrojowych u pacjentów.
Zobacz również:
Zauważmy, że depresja sezonowa nie podchodzi pod tę katagorię. Następnie naukowcy porównali te dane z danymi meteorologicznymi zbieranymi codziennie i rejestrowanymi przez Holenderski Królewski Instytut Mereorologii, od grudnia 2005 do grudnia 2006 roku.
Wyniki mówią wyraźnie: nieważne, czy pada, czy jest zimno, czy też skraca się długość nasłonecznienia, codzienne zmiany temperatury też nie wpływają natychmiastowo na pogorszenie się stanu depresyjnego, czy też na inne problemy z nastrojem.
Szacuje się, iż w samej tylko Kanadzie około 11% mężczyzn i 16 % kobiet będzie cierpieć z powodu poważnej depresji w przebiegu życia.
Komentarze do: Pogoda może nie mieć wpływu na ryzyko pojawienia się depresji i smutku