Według najnowszych badań przeprowadzonych przez University of Texas w Austin i opublikowanych w czerwcowym wydaniu Cognition, mimo że nauka jest już tak dalece zaawansowana, ludzie dalej chętnie szukają logiki w nadprzyrodzonych rytuałach, które wymagają silnego zaangażowania i dużo wolnego czasu.
To pierwsza psychologiczna analiza tego, jak ludzie z różnych kultur oceniają skuteczność rytualnych przekonań. Wyniki rzucają nowe światło na procesy poznawcze i na to jak ludzie intuicyjnie tworzą sens tego, czego nawet nie znają.
"Jedną z najbardziej niezwykłych cech ludzkiego poznania jest umiejętność dostosowywania nadprzyrodzonego wytłumaczenia, pozwalającego zrozumieć świat wokół nas" - mówi Cristine Legare, adiunkt w Departament of Psychology na University of Texas w Austin.
Myślenie przyczynowo-skutkowe jest ważne dla przetrwania człowieka, więc to naturalne, że szukamy logiki w czynnościach opierających się na powtórzeniach i specjalnych procedurach.
Na przykład, jeśli mechanik mówi, że sprawdził jakąś część samochodową pięć razy, to fakt, że robi to tak często sprawia, że klient przecenia efekty jego pracy.
Zobacz również:
By dowiedzieć się, jak ludzie oceniają skuteczność magicznych rytuałów, Legare i jego student Andre Souza przeprowadzili badania w Brazyli, kraju pełnego rytuałów, zwanych simpatias.
Wykorzystywane są one do radzenia sobie z różnymi problemami: od rzucenia palenia do odpierania pecha. Są one bardzo typowe - mnóstwo różnych kroków i powtarzalność.
Naukowcy przepytali 162 Brazylijczyków i natrafili na różne odmiany simpatias. Zgodnie z wynikiem, 3 części rytuału mają wpływ na jego powodzenie: liczba kroków, powtarzalność i określony czas.
Co ciekawe, gdy te same badania przeprowadzono wśród 68 respondentów z USA, okazało się, że większość z nich nie wierzy w simpatias. Co jeszcze bardziej interesujące, uczestnicy wysoko ocenili rytuał mający za zadanie pozbycie się smutku, gdyż zawiera on w sobie wiele kroków i powtórzeń.
Rytuał na "odczynienie smutku"
W metalowym pojemniku umieść liście białej róży. Następnie podpal je, a popiół z nich umieść w białej plastikowej torebce. Zostaw ją na rozdrożu. Powtórz to siedem dni z rzędu.
Choć simpatias początkowo praktykowane były tylko w Brazylii, wiele rytuałów jest szeroko akceptowanych w USA. Badania pokazują, że mimo braku konkretnych dowodów, ludzie znajdują logikę w magicznych rytuałach.
Komentarze do: Powtarzalne rytuały uważane za bardziej efektywne?