Coraz częściej stosuje się słowa zawierające pozytywny ładunek emocjonalny. W związku z tym, komunikacja międzyludzka zyskuje na swej wartości. Obserwacje języka pisanego przeprowadzili naukowcy z ETH Zurich. Orzekli, że w ten sposób wzmacniają się stosunki i komunikacja międzyludzka.
Dotychczas wszelkie badania języka ograniczały się do długości słów w kontekście częstotliwości ich wykorzystywania. Na podstawie poprzednich obserwacji badacze orzekli, że słowa krótsze są stosowane częściej.
Tym razem skupiono się na tym, jak emocje wyrażane słowami wpływają na częstotliwość użycia i na wartość przekazywanych informacji. Autorzy wzięli pod uwagę słowa używane w języku pisanym do wyrażenia ekspresji emocjonalnej. Badanie obejmowało słowa z trzech języków, najczęściej używanych w Internecie: z angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego.
Zobacz również:
Po dokonaniu analiz blogów, forów i czatów, badacze zaobserwowali, że słowa niosące pozytywny przekaz pojawiały się częściej niż te o negatywnym wydźwięku. Stwierdzili, że częstotliwość występowania słów w języku zależy również od ich ładunku emocjonalnego.
Autorzy badania są przekonani, że słowa o znaczeniu pozytywnym mogą zawierać więcej informacji niż te negatywne. Ten pozytywny ładunek, który zawierają słowa sprawia, że używamy ich częściej do przekazywania informacji. Słowa o negatywnym ładunku są wykorzystywane właściwie tylko do ostrzeżenia lub poinformowania o niebezpieczeństwie.