Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?
Ludzki mózg jest niesamowitym narządem mogącym odbierać, przetwarzać i generować bodźce. Stanowi niepowtarzalne centrum dowodzenia naszego całego ciała. Kieruje różnymi procesami, które zachodzą w naszym organizmie. Jest miejscem, gdzie tworzą się nasze myśli, pragnienia, tożsamość. Mózg człowieka waży od 1200 g do 1400 g (osoby dorosłe).
Budowa mózgu - lewa i prawa półkula
Mózg zbudowany jest z dwóch półkul. Połączone są one ciałem modzelowatym, czyli wiązką aksonów, które zapewniają przepływ informacji między nimi.
Uważa się, że lewa półkula odpowiada za język, pisanie, liczenie, wnioskowanie, myślenie analityczne, stereognozję czyli umiejętność rozpoznawania przedmiotów za pomocą dotyku oraz odpowiada za kontrolę prawej półkuli.
Przyjrzyjmy się bliżej zadaniom prawej półkuli naszego mózgu.
Prawa półkula mózgu i jej funkcje
Prawa półkula odpowiedzialna jest za procesy wzrokowo- przestrzenne, skupienie uwagi, procesy poznawcze oraz w percepcję dźwięków muzyki. Jest odpowiedzialna za kreatywność, wyobraźnię, przestrzeń, intuicję oraz za kontrolę lewej półkuli.
Dzięki prawej półkuli możemy opowiadać żarty oraz śmiać się z nich. Potrafimy odróżnić czy osoba, z którą rozmawiamy jest wesoła smutna, zadaje nam pytanie, bądź wyraża się w sposób rozkazujący - to wszystko zawdzięczamy prawidłowemu rozpoznawaniu elementów prozodycznych mowy (akcentu zdaniowego i wyrazowego, intonacji, tempa, rytmu oraz zabarwienia emocjonalnego wypowiedzi).
Zobacz również:
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Ropień mózgu
Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu prawej półkuli możemy bez żadnych problemów komunikować się z ludźmi. Rozumiemy treści, jakie są przekazywane w naszym kierunku, znamy ich przesłanie, intencje a także emocje, które towarzyszą podczas wypowiedzi innych. Potrafimy umiejętnie formułować wypowiedzi tak, abyśmy zostali zrozumiani.
Ćwiczenia prawej półkuli mózgu
- wykonując proste ćwiczenia prawa do lewej, lewa do prawej zmusimy nasze obie półkule do pracy. Wystarczy, że podczas ćwiczeń dotykamy lewym łokciem prawego kolana i na odwrót.
- pisanie lewą ręką – dzięki temu uaktywniamy te części mózgu, które dotychczas nie były przez nas zmuszane do działania.
- kręcenie ósemki – to jedne z najpopularniejszych ćwiczeń usprawniających pracę naszego mózgu. Wyciągamy rękę przed siebie z wyprostowanym kciukiem i rysujemy w powietrzu kształt ósemki.
- twój mózg zacznie lepiej pracować gdy będziesz go zaskakiwać. Często wracając do domu bądź idąc do pracy mamy jedną i ulubioną trasę. Zmieńmy ją! Obserwujmy nową drogę, szczegóły, które nas otaczają – w ten sposób poprawimy naszą orientację.
Mózg jest najważniejszym narządem w naszym ciele. Jest odpowiedzialny za jago prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego dbajmy o nasz mózg. Nie tylko wykonujmy ćwiczenia aby usprawnić jego działanie, ale prawidłowo go odżywiajmy.
Autor: Katarzyna Krzysica
Komentarze do: Prawa półkula mózgu - za co odpowiada i jak ją ćwiczyć?