Poligrafy mogą się wydawać pieśnią przeszłości, ale nie dla informatyków, którzy właśnie opracowali nowoczesny program na ich podstawie. Program naprawdę niezwykły, ponieważ pozwalający wykryć kłamcę z dokładnością wręcz imponującą: osiem na dziesięć razy.
Jest to zautomatyzowany system analizujący, który śledzi ruchy gałek ocznych, aby ocenić, czy ludzie kłamią.
W badaniu, które odnosiło się do 40 konwersacji nagranych na taśmie wiedo, program komputerowy prawidłowo określił kłamcę w 82,5%. A to jest poziom znacznie lepszy od tego, który mogą osiągnąć ludzie.
Doświadczeni śledzczy bowiem są w stanie zidentyfikować kłamcę w 65%, według tego badania.
To, co chcieliśmy tutaj zrozumieć to to, czy istnieją jakieś zmiany w sygnałach emitowanych przez ludzi, kiedy akurat kłamią, i czy maszyny są w stanie wykryć te zmiany w sygnałach, jak oznajmiła w komunikacie prasowym jedna z autorek tego badania, pani Ifeoma Nwogu z uniwersytetu University of Buffalo, w Nowym Jorku, w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz również:
Pani Ifeoma Nwogu odnotowuje również, że nawet ta niezwykła maszyna nie jest niezawodna. W rzeczywistości, bardzo niski procent uczestników tego badania, którzy pozwolili nagrać się na taśmach, okazał się niezwkle sprawnymi kłamcami.
Ruchy ich gałek ocznych były wręcz niezawuażalne i tak naprawdę nie można ich było odróżnić, niezależnie od tego czy ludzie ci akurat mówili prawdę, czy też właśnie bezczelnie łgali w tak zwane żywe oczy.
Badacze z uniwersytetu University of Buffalo od razu zastrzegają, że ich badanie wcale nie ma na celu pokazania, że komputery powinny zastąpić ludzi, ale raczej chodzi tutaj o dostarczenie policji oraz innym śledczym dodatkowego, skutecznego narzędzia, które pomoże im w ich ciężkiej pracy. Pierwiastek ludzki w każdym zawodzie jest niezbędny.