Posiadanie wielu przyjaciół na Facebooku może być czymś więcej niż oznaką twojej popularności online. Nowe badanie mówi bowiem, iż może to również oznaczać, iż niektóre strefy twojego mózgu są większe, tak samo jak liczba przyjaciół w prawdziwym życiu, których masz. Badanie zostało opublikowane w Proceedings of the Royal Society B.
Co się okazało?
Badacze z centrum Wellcome Trust Centre for Neuroimaging oraz z instytutu University College London Institute of Cognitive Neuroscience odkryli, że ludzie, którzy mieli więcej przyjaciół na Facbooku, A TAKŻE przyjaciół w prawdziwym życiu, mieli również więcej istoty szarej w jądrze migdałowatym, które jest regionem mózgu związanym z przetwarzaniem wspomnień oraz emocjonalnymi odpowiedziami.
Stwierdzono również, że im więcej dana osoba ma przyjaciół na Facebooku, tym więcej ma prawdziwych przyjaciół w życiu.
Nasze badania pomogą nam zrozumieć, w jaki sposób nasze interakcje ze światem zależą od internetowych sieci społecznych, stwierdza profesor Geraint Rees, który wziął udział w tym badaniu. Powinno nam to pozwolić na stawianie pytań, inteligentych pytań, na temat związku między internetem a mózgiem. Pytań naukowych, oczywiście.
Zobacz również:
- Siecioholizm - uzależnienie od Internetu
- Jaki wpływ ma Internet na nasze IQ?
- Gry komputerowe ucieczką od problemów?
- Osobowość a internet - czyli wirtualne id, ego i superego
- W jaki sposób mózg odróżnia rzeczywistość od fikcji?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Na czym polega technika malowania myślami?
- Jak strach obezwładnia mózg?
Ilość przyjaciół zależy od budowy mózgu?
Badacze, powiązanie o którym mowa, znaleźli dzięki przeskanowaniu mózgów 125 uczniów. Wszyscy byli uważani za aktywnych użytkowników Facebooka. Dodatkowo, badacze obserwowali sieci przyjaźni tych uczniów, zarówno w internecie, jak i w prawdziwym życiu.
Następnie porównali swoje odkrycia z inną grupą czterdziestu uczniów. Badacze stwierdzili również, że rozmiar innego regionu mózgu – bruzda skroniowa górna, zakręt skroniowy środkowy oraz prawa kora śródwęchowa – wydają się powiązane z liczbą przyjaciół na Facebooku, ale nie z liczbą przyjaciół z prawdziwego życia.
Nawet jeśli badanie to stwierdziło, że ludzie z mnóstwem przyjaciół na Facebooku mają również wiele przyjaciół w rzeczywistości, poprzednie badania pokazują, że liczba przyjaciół na Facebooku, z którymi naprawdę mamy kontakt, jest proporcjonalnie mała, jak donosił The Telegraph.
Intersującą sprawą jest to, że możesz mieć 1 500 przyjaciół, ale jeśli spojrzysz na ruch na stronie, zauważysz, że ludzie generalnie utrzymują kontakt z około 150 osobami, jak w realnym świecie, powiedział główny autor badania, Robin Dunbar, profesor antropologii ewolucyjnej na uniwersytecie w Oksfordzie.