Szukaj

Pusty żołądek sprzyja agresji

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie PNAS sugerują, że małżeństwa o niskim poziomie cukru we krwi są bardziej agresywne. Przewodził im Brad Bushman, psycholog w Ohio State University, którego 25-letnia kariera skupia się na analizie różnych aspektów agresji.

Człowiek głodny to człowiek zły

Od najdawniejszych czasów ludowe porzekadła powiązują głód z nieuzasadnioną agresją, podejmowaniem nieprzemyślanych decyzji. Zjawisko te zostało nazwane byciem „hangry” (gra słów: „hungry”- głodny oraz „angry”- zły). Zazwyczaj przed gwałtownym wybuchem chroni nas samokontrola: badania nad agresją wykazują jednak, że jest to ograniczony zasób. Poza częstymi sytuacjami stresowymi, jej poziom zostaje znacząco obniżony przez niedobór energii, powiązany z ograniczeniem kaloryczności posiłków.

Pomiary agresji

Do badania zaproszono 107 par małżeńskich- ich zadaniem było mierzenie poziomu glukozy (cukru we krwi) każdego ranka i wieczora przez 21 dni. Dodatkowo każdy małżonek otrzymał laleczkę voodoo wraz z zestawem 51 szpilek: poproszono, aby uczestnicy co noc „wyładowywali” na niej swoją złość na pantera. Ilość wbitych szpilek zestawiono z wykresem ilustrującym poziom cukru we krwi. Po upływie trzech tygodni, zaproszono pary do laboratorium w celu przeprowadzenia ostatniego testu. Małżonkowie mieli za zadanie konkurować ze sobą w grze komputerowej- zwycięzca zdobywał prawo do zażyczenia sobie głośnego, nieprzyjemnego dźwięku dla przegranego, znajdującego się w drugim pomieszczeniu (w rzeczywistości partner był nieobecny). Mierzono długość i intensywność hałasu, zestawiając go ze średnim poziomem glukozy w organizmie. Uczestnicy z niższym poziomem cukru we krwi byli bardziej agresywni - zarówno w przypadku lalki voodoo jak i przy intensywności hałasu dla partnera.

Wpływ glukozy na zachowania

Wyniki te uzupełniają wcześniejsze badania zespołu: zaobserwowano, że uczestnicy, którzy sięgali po napoje słodzone cukrem zachowywali się mniej agresywnie niż ci, którzy otrzymywali napój zawierający substytut cukru. Inne badanie powiązały cukrzyków z bardziej agresywnymi zachowaniami- dzieje się tak, ponieważ glukoza zwiększa zdolność do samokontroli: ludzie, którzy mają trudności w jej metabolizmie mają problemy z panowaniem nad nerwami. W oddzielnej serii badań, Bushman wykazał, że diabetycy byli mniej skłonni do przebaczania innym. "Te wyniki stanowią pierwszy dowód, że przebaczenie zależy od tego jak skutecznie organizm zużywa glukozę" twierdzi psycholog.

Dając ludziom większy dostęp do żywności można zmniejszyć agresję w niektórych miejscach publicznych, takich jak więzienia i szpitale psychiatryczne. Co do reszty z nas: Polecam parom omawianie drażliwych kwestii podczas kolacji- radzi Bushman –albo jeszcze lepiej, po kolacji."

Monika Klimczak

Komentarze do: Pusty żołądek sprzyja agresji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz