Naukowcy z Johns Hopkins sugerują, że ludzie cierpiący na schizofrenię mają zdecydowanie dłuższą spodziewaną długość życia, jeżeli zażywają swoje leki według przepisanego im przez lekarza harmonogramu, unikając w ten sposób ekstremalnie wysokich dawek. Drugim warunkiem jest regularne chodzenie do lekarza.
Badanie na ten temat ukazało się w przeglądzie naukowym Schizophrenia Bulletin.
Psychiatrzy od dawna to wiedzieli: ludzie zażywający regularnie leki antypsychotyczne mają mniej halucynacji i upośledzających urojeń, które są „znakiem firmowym” schizofrenii.
Jednakże, pojawiły się także obawy odnośnie skutków ubocznych tych leków (choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca).
Dr Bernadette A. Cullen, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych na Johns Hopkins University School of Medicine, główna autorka badania, mówi: wiemy, że leki antypsychotyczne redukują objawy. A nasze badania pokazują, iż pozostawanie na rozsądnych zalecanych dawkach jest powiązane z dłuższym życiem. To samo dotyczy chodzenia do psychiatry albo terapeuty.
Zobacz również:
Dr Bernadette A. Cullen przeanalizowała dane zebrane w latch 1994 – 2004 na temat 2 132 dorosłych osób cierpiących na schizofrenię. Badacze przede wszystkim przyjrzeli się temu, jak wiele leków pacjenci zażywali, jak regularnie i jak często widywali się z lekarzem.
Okazało się, że pośród pacjentów, którzy trzymali się swojego grafiku w 90% lub więcej, ryzyko zgonu było o 25% mniejsze niż dla pacjentów, którzy przestrzegali zaleceń w mniej niż 10%.
Co więcej, każdy dodatkowa wizyta u lekarza na rok była powiązana z 5% redukcją ryzyka zgonu.
Opłaca się mieć chorobę pod kontrolą, podsumowuje dr Cullen.
Komentarze do: Schizofrenia: zażywanie leków antypsychotycznych wydłuża życie