Nowe badanie opublikowane na łamach Jourrnal of Communication ukazuje, że istnieje związek pomiędzy agresją werbalną i kłótliwością a wpływem testosteronu na płód w okresie prenatalnym. Naukowcy z University at Bufallo, którzy są autorami najnowszych badań w tej dziedzinie, podczas swych prac używali miary 2D:4D (stosunek długości 2 palców - serdecznego i wskazującego prawej ręki).
Jest to pierwsze badanie, w którym używa się miary zwanej "digit ratio".
Badania ukazują, że kobiety i mężczyźni z mniejszym wskaźnikiem 2D:4D są bardziej podatni na stosowanie w codziennym życiu agresji słownej.
Mimo iż niski poziom agresji może być w pewnym względzie czynnikiem pozytywnym (np. w obronie własnej w przypadku ataku), to większy może być niestety czynnikiem destrukcyjnym w życiu prywatnym (np. wyzwiska - negatywna reakcja na utratę pracy).
Zobacz również:
"Zrozumienie przyczyn werbalnej agresji, i biologicznych i społecznych, może pozwolić terapeutom na lepsze opracowanie sposobu pracy z osobami, które mogą być bardziej narażone na niekontrolowane, słowne wybuchy agresji. Obecne analizy ukazują, że agresja może wynikać z szeregu decyzji poznawczych i emocjonalnych, które mają miejsce w całym procesie interakcji" - tłumaczy jeden z naukowców.
To badanie jest bardzo przyszłościowe, jeśli chodzi o dziedzinę komunikacji, w której liczne analizy testują biologiczne uwarunkowanie zachowań, ażeby lepiej zrozumieć fundamentalne procesy komunikacji między ludźmi, takie jak właśnie agresja werbalna.