Szukaj

Strategie pamięciowe mogą pomagać osobom cierpiącym na depresję we wspominaniu dobrych doświadczeń

Nowe badania wyróżniają strategie pamięciowe, które mogą pomóc osobom cierpiącym na depresję w przypominaniu sobie codziennych pozytywnych doświadczeń. Wyniki opublikowane zostały w Clinical Psychological Science, w czasopiśmie Association for Psychological Science.



Wcześniejsze badania wykazały, iż bycie zdolnym do przywołania konkretnych, szczegółowych wspomnień, które są pozytywne lub budują poczucie własnej wartości, może przyspieszyć wzbudzenie radośniejszego nastroju wśród osób z historią zaburzeń depresyjnych.

Jest to rodzaj obrazowego wspomnienia powszednich czynności, które działa kojąco na chorych.

Tim Dalgleish, badacz z Medical Research Council Cognition and Brain Sciences Unit, oraz jego współpracownicy przypuszczają, że dobrze znana metoda wykorzystywana do wzmacniania pamięci, zwana metodą lokacji, może pomóc pacjentom z depresją w łatwiejszym przypominaniu sobie pozytywnych doświadczeń.


Metoda lokacji polega na łączeniu obrazowych wspomnień z fizycznymi obiektami lub lokacjami, np. budynkami, które widzi się w drodze do pracy każdego dnia.

By przywołać wspomnienia, wszystko, co należy zrobić, to wyobrazić sobie przejście przez tę drogę.

W opisywanych badaniach poproszono osoby z zaburzeniami depresyjnymi o zaproponowanie 15 pozytywnych wspomnień.

Pacjentów podzielono na dwie grupy. Jedną poproszono o użycie metody lokacji do utworzenia związków z ich wspomnieniami, zaś drugą o wykorzystanie prostej próbnej strategii polegającej na grupowaniu wspomnień w oparciu o ich podobieństwa.

W dłuższej perspektywie czasowej uczestnicy, którzy posłużyli się metodą lokacji, wykazali się znacznie lepszą skutecznością w przywoływaniu pozytywnych wspomnień.

Badacze twierdzą, iż taki powtarzany mechanizm na dłuższą metę może przysłużyć się poprawie samopoczucia osób cierpiących na depresję.