Przewlekły stres jest szkodliwy dla zdrowia serca w takim samym stopniu co regularna konsumpcja papierosów, ponieważ również podnosi ryzyko zawału. Tak wynika z badania amerykańskiego, które zostało przeprowadzone na Columbia University Medical Center.
Badania ukazało się w The American Journal of Cardiology.
Naukowcy stwierdzili, iż chroniczny niepokój może szkodzić nam tak samo jak wypalenie pięciu papierosów dziennie – osoby bardzo niespokojne były o 27% bardziej zagrożone zawałem serca.
Kolejny dobry powód, żeby nauczyć się medytować.
Aby dojść do takich wniosków, badacze przeanalizowali dane 120 000 osób, pochodzące z 6 różnych badań. W trakcie tych prac, uczestnicy byli obserwowani przez 14 lat. Poproszono ich o ocenę ich własnego stresu. Badacze odnotowywali także liczbę zwałów serca.
Zobacz również:
Dr Safiya Richardon, kierująca projektem, mówi: rezultaty te są znaczące, ponieważ można je przełożyć praktycznie na każdego. Powinniśmy zapamiętać, że to, co odczuwamy, odbija się na zdrowiu naszego serca. A więc redukcja stresu jest korzystna dla zdrowia serca na dłuższą metę.
Aby zredukować stres, badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles zalecają jogę, która może zmniejszać poziomy zapalenia w ciele, dzięki zaledwie 12 minutom ćwiczeń dziennie przez 8 tygodni, jak okazało się w przeprowadzonych eksperymentach.
Naukowcy zalecają również porządny wypoczynek, ćwiczenia fizyczne, zdrowe odżywianie, redukcję konsumpcji alkoholu, rzucenie palenia – słowem, troskę o własne zdrowie.