Noworodki , których matki podczas ciąży były narażone na czynniki stresogenne - takie jak choroba, uraz, lub nadużywania alkoholu i narkotyków - stają się podatne na różne zaburzenia psychiczne w przyszłości. Jednak nie było do tej pory jasne, w jaki sposób te stresory wpływają na komórki rozwijającego się mózgu w okresie prenatalnym i w jaki sposób prowadzą do chorób takich jak schizofrenia, zaburzenia stresu pourazowego i niektórych rodzajów autyzmu.
Trucizna dla płodu
Naukowcy odkryli, że zarodki myszy traktowane alkoholem nie miały możliwości rozwinięcia w mózgu pojedynczego genu - HSF1 lub czynnika szoku cieplnego. Myszy pozbawione genu HSF1 miały zaburzenia struktury mózgu i identyfikowano skłonność do wystąpienia drgawek po urodzeniu, nawet po podaniu bardzo niskich poziomów toksyny.
Zobacz również:
Nie tylko alkohol szkodzi płodowi
Różne typy czynników stresogennych mogą wywołać ten sam efekt, jeśli działają one na zarodek w tym samym okresie rozwoju prenatalnego. Ten sam czynnik stresogenny może być przyczyną wielu schorzeń, na które może cierpieć dziecko w przyszłości.
Jak odkrycie wpłynie na świat medycyny?
Aktywacja genu HSF1 może potencjalnie służyć jako marker do badań uszkodzonych komórek mózgu, co otwiera możliwość identyfikacji tych komórek u osób dorosłych w celu zbadania patogenezy zaburzeń poporodowych.
Opracowała: Monika Kachniarz