Szukaj

Terapia ACT – dlaczego jest tak skuteczna?

Terapia ACT, czyli leczenie oparte na akceptacji i zaangażowaniu jest nową metodą terapeutyczną, która w szybkim czasie odniosła wiele pozytywnych efektów, m.in. w leczeniu chronicznego bólu, otyłości, uzależnień, cukrzycy oraz nowotworów.

Terapia ACT – dlaczego jest tak skuteczna?

Akceptuj, wybierz i działaj!

Terapia ACT składa się z kilku etapów. Pierwszy polega na zaakceptowaniu myśli o własnej osobie oraz własnych uczuć. Chodzi o to, aby zaprzestać walki ze swoimi niechcianymi myślami, w myśl zasady, że należy je zaakceptować, a nie próbować zwalczyć. Drugi etap polega na dokonaniu wyboru kierunku, w jakim chcemy dążyć w naszym życiu. W tym aspekcie chodzi o uświadomienie sobie tego, co tak naprawdę jest dla nas ważne w życiu, a następne na dokonaniu wyboru, w którym kierunku chcemy zmierzać. Celem trzeciego aspektu terapii jest uświadomienie sobie swoich życiowych celów, które z kolei wiążą się z wartościami, jakie są dla nas ważne.

Cierpienie wpisane jest w życie człowieka! Nie uciekaj od niego!

Tym co odróżnia terapię ACT od innych jest fakt, iż wyznaje ona zupełnie nowe podejście, nie określa zdrowia rozumianego, jako braku symptomów i cierpienia, ale założenie, iż to właśnie cierpienie wpisane jest w życie człowieka. Terapia ta zakłada, iż problemy psychiczne są skutkiem próby uniknięcia cierpienia, które jest wpisane w naszą codzienność. Należy być bowiem świadomym  tego, że nie można uniknąć cierpienia psychicznego, gdyż nieuchronność śmierci, choroby oraz brak możliwości kontrolowania otaczającej nas rzeczywistości prędzej czy później dotknie każdego z nas. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, iż próby unikania cierpienia skazane są na niepowodzenie.


Utknąłeś? Rusz na przód!

Terapia ACT opisuje stan człowieka, który nie ma nic wspólnego z chorobą psychiczną, ale który zwyczajnie utknął w swoim życiu na skutek negatywnych okoliczności, które go spotkały. Założeniem terapii jest doprowadzenie takiej osoby do stanu „psychologicznej elastyczności”, dzięki której zagubiony człowiek odzyska zdrowie psychiczne, zacznie być na nowo obecny w swoim życiu ze wszystkimi emocjami i myślami, jednocześnie zachowując zdolność do dokonywania wyborów i kierowania swoim życiem, co pozwoli mu podążać w kierunku wyznawanych wartości.


W opisywanej terapii niezwykle ważną funkcję pełni terapeuta, który stara się pomóc pacjentowi dokonać zmiany psychologicznej, a poprzez zastosowanie technik wyobrażeniowych, metafor i ćwiczeń zmian perspektyw, ułatwia mu realizację celów i wyznawanych wartości. Co istotne, terapeuta nie stara się kwestionować przekonań pacjenta, lecz stara się uświadomić mu zmianę funkcji owych myśli, przedstawiając mu zupełnie nową rolę, jaką mogą one pełnić jeszcze w jego życiu.

W czasie terapii człowiek uczy się także obserwacji swojego ciała i emocji, wyobrażając sobie emocje, określając ich kształt, kolor i wielkość. W taki właśnie sposób pacjent uczy się patrzenia z boku na swoje emocje i myśli, może sam zostać obserwatorem własnych doświadczeń. Co ciekawe,    na samym początku terapii, terapeuta zaznacza swoją rolę, określając sytuację swojego pacjenta, jako tego, który wspina się w swoim życiu na wysoką górę, podczas gdy terapeuta stara się dać mu wsparcie w tym działaniu i ostrzec przed niebezpieczeństwami, tak by mógł je ominąć. Dzięki temu, pacjent będzie mógł mieć świadomość, iż wszystko co robi jest zależne przede wszystkim od niego samego.

Terapia poprzez akceptację i zaangażowanie ma na celu naukę akceptacji negatywnych przeżyć, tak aby człowiek, który utknął w miejscu, mógł ruszyć z powrotem na przód, by mógł realizować swoje cele i wyznawane wartości. Terapia ACT odniosła do tej pory wiele sukcesów w badaniach klinicznych. Pomogła osobom m.in. z zaburzeniami lękowymi, depresją, cierpiącym na zespół stresu pourazowego, uzależnienia oraz inne choroby przewlekłe.

Autor:

Sabina Maćkowicz