Badacze brytyjscy ostatnio opublikowali swoje badania w Animal Behaviour, w których pokazują, w jaki sposób makaki podążają za spojrzeniem zajętego obserwacją czegoś współbratymca. Jak dodają naukowcy brytyjscy, zachowanie takie było bardziej powszechne między „przyjaciółmi” niż między „krewnymi”.
Zespół badaczy z brytyjskiego uniwersytetu w Portsmouth, którym kierował Jerome Micheletta, przestudiował zachowania czarnych makaków czubatych (łac. Macaca nigra syn. Cynopithecus niger), z parku zoologicznego Marwell Wildlife, w Hampshire.
Zespół ten zainteresował się w szczególności pewnym zwyczajem, który miały te niezwykle socjalne naczelne: podążanie spojrzeniem za spojrzeniem współbratymca, czyli tak, jak to robią ludzie.
Badacze powtórzyli wielokrotnie pewne doświadczenie: oczekując, aż dwie małpy siądą twarzą w twarz (tak jak mają to zresztą w zwyczaju), a następnie ustawili się twarzą do jednego z dwóch zwierząt, do drugiego natomiast obracając się plecami.
Zobacz również:
Następnie pokazywali makakowi, do którego byli obróceni twarzą, owoc, poruszając nim, aby przyciągnąć jego uwagę. Dodatkowo, badacze posłużyli się chronometrem, aby zmierzyć czas, w czasie którego drugie zwierzę, to za plecami, podążało za wzrokiem swojego kolegi, obserwując również owoc.
Rezultat? Czas reakcji okazywał się podobny w przypadkach, kiedy obydwie małpy był spokrewnione, albo też związane poprzez podporządkowanie hierarchiczne. Natomiast, reakcja była o wiele szybsza, kiedy małpy były po prostu „przyjaciółmi” – związek ten został oszacowany poprzez pomiar czasu, który dwa osobniki spędzały razem, przede wszystkim na wzajemnym iskaniu.
Przyjaźń ważniejsza niż rodzina
Badamy je, aby spróbować wyjaśnić, w jaki sposób nasz własny system społeczny ewoluował. Istnieje niewiele wskazówek na temat tego, w jaki sposób relacje społeczne i przyjacielskie wpływają na zachowanie. Przyjaźń jest ważna, aby stawiać czoła życiu codziennemu, i aby przeżyć. U niektórych gatunków przyjaciele są prawdopodobnie równie ważni co rodzina i statut dominacji. W niektórych kontekstach – jak podążanie za spojrzeniem przyjaciela – przyjaźń może być nawet ważniejsza niż związki rodzinne, wyjaśnia Jerome Micheletta, cytowany przez BBC.