Zapomnij o liftingu twarzy. Daj sobie spokój z botoksem. I wyrzuć te wszystkie kremy przeciwzmarszczkowe. Kluczem do młodszego wyglądu może być po prostu szczęśliwy wygląd, sugeruje nowe badanie. Badanie to ukazało się w dzienniku Psychology and Aging.
Ochotnicy, którzy wzięli w nim udział, generalnie mieli tendencję do odejmowania lat „szczęśliwym” twarzom. Nasze badanie jest pierwszym w tym duchu, które pokazuje, że wyraz twarzy wpływ zarówno na dokładność i niedokładność w ocenie wieku, mówi główny autor badania, Manuel Voelke, naukowiec z Max Planck Institute for Human Development w Berlinie.
Okazało się, że zdjęcia uśmiechniętych twarzy mogą być mylące, ponieważ śmiech albo uśmiechanie się zginają mięśnie wokół oczu i ust, tworząc czasowe zmarszczki. Ponieważ ciężko jest odróżnić takie czasowe zmarszczki od prawdziwe zmarszczek prawdziwych na zdjęciu, ludzie są mniej dokładni w ocenie wieku, jak mówi Manuel Voelke.
Podejrzewa on również, że śmiejąca się twarz wiążę się z tak zwanym „efektem halo”, co oznacza, że osobę uśmiechniętą generalnie potrzegamy jako bardziej pozytywną, bardziej atrakcyjną i młodszą.
Aby zbadać, jak dobrze ludzie dorośli (w całej rozciągłości wieku dorosłego) oceniają wiek innych, badacze zrekrutowali 154 kobiet i mężczyzn w Niemczech, którzy byli: młodzi, w średnim wieku, starsi. W co najmniej 10 różnych sesjach testujących, każdemu ochotnikowi pokazywano ponad 1 000 twarzy i proszono ich o odgadnięcie wieku każdej osoby ze zdjęcia.
Zobacz również:
Twarze wściekłe, przerażone, zniesmaczone, szczęśliwe, smutne oraz o neutralnym wyrazie... Wiek twarzy o neutralnej ekspresji był oceniany najbardziej poprawnie. Ale twarze z silniejszymi emocjami raczej wpływają na poprawną ocenę wieku.
Badanie bowiem stwierdziło, że im ludzie są starsi, tym mniej poprawnie zgadują czyjś wiek. Młodsi ludzie z kolei mają tendencję do odejmowania lat. Starsi ludzie natomiast lat dodają.
Prawidłowe ocenianie wieku na podstawie fotografii może być użyteczne – czy patrzysz na zdjęcie na Facebooku, na profil LinkedIn, albo na zdjęcia z kamery monitoringu, poprawne postrzeganie czyjegoś wieku może mieć wpływ na to, jak do tej osoby podchodzisz i w jakie interakcje z nią wchodzisz.
Wiek jest jednym z najważniejszych atrybutów, którymi się posługujemy, kiedy kogoś opisujemy, mówi Manuel Voelke. Badacze byli naprawdę zaskoczeni odkryciem, że starsze kobiece twarze były oceniane średnio jako młodsze o trzy lata niż starsze męskie twarze. I nie chodzi tutaj o makijaż, ponieważ wszystkie zdjęcia zrobiono ludziom bez makijażu, okularów czy też biżuterii.
Jak sugeruje Manuel Voelke, kobiety więcej przywiązują wagi do swojego wyglądu fizycznego niż mężczyźni. A być może, chodzi także o to, iż spodziewana długość życia kobiet jest dłuższa niż mężczyzn. Patrząc na to z tej perspektywy, mówi naukowiec z Max Planck Institute for Human Development, można czas określać jako dystans od śmierci, a nie dystans od urodzenia.