Chociaż wskaźniki rozpowszechnienia depresji i lęków wśród dziewczynek i chłopców znajdują się na zbliżonym poziomie (około pięciu procent) w okresie dzieciństwa, to stan ten diametralnie się zmienia w czasie dojrzewania, gdy powszechność chorób osiąga poziom typowy dla dorosłych. Prawdopodobieństwo, że nastoletnie dziewczyny będą przejawiać oznaki zaburzeń nastroju, jest dwa razy większe niż w przypadku chłopców i wynosi około 14-20 procent.
Wyniki badań na ten temat opublikowano w czasopiśmie „JAMA Psychiatry”.
Jeden ze sposobów wyjaśnienia tej rozbieżności polega na zbadaniu różnic w reakcjach chłopców i dziewczyn na bodźce emocjonalne, twierdzi dr Ron J. Steingard, zastępca dyrektora medycznego i starszy psychofarmakolog dziecięcy w Child Mind Institute.
Steingard pisze o tym, że dziewczynki pod względem zdolności do rozpoznawania emocji dojrzewają szybciej niż chłopcy. Zwiększona wrażliwość na bodźce emocjonalne może działać jak wyzwalacz lęków i depresji.
Wczesne symptomy zaburzeń nastroju u nastolatków obejmują zmiany w zachowaniu, takie jak zmniejszony apetyt, zamykanie się w sobie, zaburzenia snu oraz kiepskie wyniki w nauce.
Zobacz również:
Zaburzenia nastroju, podobnie jak uzależnienia od narkotyków, zaburzenia odżywiania, problemy z koncentracją i inne problemy behawioralne, są powiązane z zachowaniami samobójczymi wśród nastolatków.
Więcej nastoletnich dziewczyn niż chłopców miewa myśli samobójcze i podejmuje próby popełnienia samobójstwa.
Ankieta przeprowadzona wśród 6500 nastolatków między 13 a 18 rokiem życia wykazała, że dziewięć procent nastoletnich chłopców i 15 procent dziewcząt doświadczyło okresu przewlekłych myśli samobójczych.
Sześć procent dziewcząt podjęło próbę samobójczą (zaplanowaną lub niezaplanowaną), a pięć procent snuło plany samobójcze. Dwa procent chłopców podejmowało próby popełnienia samobójstwa, a trzy procent planowało taki czyn.
Według Anxiety and Depression Association of America, różnica między płciami w zakresie pewnych zaburzeń nastroju znajduje swoją kontynuację w życiu dorosłym. Podczas gdy około 3,1 procenta populacji cierpi na zespół lęku uogólnionego, to kobiety są na niego dwa razy bardziej podatne.