Praca nie zawsze jest dobra dla zdrowia, a bycie bez pracy niekoniecznie powoduje problemy psychologiczne, według pewnego badania, zrealizowanego przez badacza na Uniwersytecie w Montrealu.
Praca nie zawsze jest dobra dla zdrowia. Wszystko zależy od warunków pracy, na które są narażeni pracownicy, wyjaśnia Alain Marchand, autor tego badania i profesor w szkole École de relations industrielles Uniwersytetu w Montrealu.
Dodatkowo, bycie bez pracy nie zawsze powoduje pojawianie się problemów umysłowych.
Powód przerwania pracy ogromnie wypływa na stan ducha, dorzuca Alain Marchand.
W rzeczywistości, osoby, które nie pracują z powodu czasowej niezdolności albo z powodu stałej niezdolności, przeżywają o wiele więcej stresu niż te, które poszukują zajęcia, albo te, które zdecydowały się opuścić rynek pracy, aby zająć się swoim starzejącym rodzicem albo małym dzieckiem.
Zobacz również:
Opieka nad rodziną przyczynia się więc do dobrego samopoczucia psychicznego danej jednostki. Ten wybór staje się czynnikiem protekcji. Osoby te pozostają aktywne i mają wrażenia bycia potrzebnymi swoim bliskim.
Jest to nagroda, wyjaśnia profesor Marchand.
I na odwrót – pracownicy mogą żyć w prawdziwym stresie psychologicznym. Ludzie, których środowisko pracy jest toksyczne, przynoszą swoje problemy do domu. Zajmują one cały czas ich umysł. Czasami, lepiej jest nie mieć pracy niż pracować w stresujących warunkach. Wsparcie kolegów może jednakże zrównoważyć ten efekt.
Solidna sieć społeczna poza pracą jest innym czynnikiem, który przyczynia się do lepszego zdrowia psychicznego.
Komentarze do: Zburzyć mity na temat pracy i zdrowia