Niespodzianka nowego sondażu, Francuzi czują się całkiem dobrze. Zdrowie obywateli kraju nad Sekwaną jest paradoksalne: ich populację cechuje z jednej strony nadzieja najdłuższego życia na świecie – głównie dla kobiet, stopniowo doganianych przez mężczyzn. Ale z drugiej, istnieje także zagrożenie przedwczesnej umieralności, to znaczy przed 65 rokiem życia, co wzbudza słuszny niepokój.
Pierwszy barometr zdrowia społeczeństwa francuskiego Axa Prévention przedstawił w Le Figaro swoje obserwacje w odniesieniu do sporej część populacji na granicy ryzyka.
Badanie dotyczy 1016 szczegółowo ankietowanych przypadkowych osób, w okresie od 25 września do 1 października ubiegłego roku. Ukazuje w każdym przypadku kwestie, w których muszą zostać podjęte środki zapobiegawcze.
Kolejny sondaż, badający tym razem konkretnie zdrowie urzędników i opublikowany pod koniec zeszłego tygodnia, ujawnia ostatecznie wiele podobieństw oraz pewne różnice między tymi dwiema kategoriami.
Jedno jest pewne: mieszkańcy Francji wiedzą dokładnie, jak się zachowywać, by cieszyć się trwałym zdrowiem.
90% z nich wie, jak się dostosować do kilku prostych zasad, aby nie mieć pewnych problemów zdrowotnych: nie palić, dobrze spać, mieć dobre samopoczucie psychiczne, stosować prawidłową dietę i tygodniową aktywność fizyczną.
Jednakże, zapomnają nadmienić o alkoholu...
Respondenci w 88% deklarują dobre zdrowie. Bez popadania w euforię, ankieterzy chcieli dowiedzieć się więcej na temat zdrowia Francuzów, więc oparli się na pięciu podstawowych wskaźnikach: normalna waga, prawidłowa jakość snu, brak stresu, depresji i poważnych lub przewlekłych chorób. Okazało się, że tylko 27% populacji jest naprawdę w świetnej formie i pozytywnie odpowiada na pięć kryteriów dobrego zdrowia.
Stres emerytów
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zdrowie jest "stanem pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego komfortu, a nie tylko brakiem choroby lub niepełnosprawności".
Należy zauważyć, że 33% badanych miało nadwagę, 14% cechowała otyłość w stosunku do 49% ankietowanych o normalnej wadze.
Zobacz również:
Mężczyźni są częściej dotknięci nadmiernym przyrostem wagi. Dodatkowo, 41% twierdzi, że są zestresowani (co jest zaskakujące, emeryci są najbardziej zestresowani, w związku z ustaniem aktywności zawodowej, a przeciętny pracownik wykazuje najniższy poziom stresu).
Należy pamiętać, że 37% skarży się na problemy związane ze snem (bezsenność, trudności z zasypianiem, nocne przebudzenia ...).
27% Francuzów cierpi na depresję, a tylko 12% badanych przyznaje się do niej, kiedy zada im się bezpośrednio to pytanie.
Oto kilka pytań zawartych w ankiecie:
Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni czułeś/łaś się smutny/a i ponury/a, załamany/a przez większość czasu w ciągu dnia czy prawie codziennie?
Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, czułeś/łaś się zmęczony/a, bez energii?
Czy w ciągu ostatnich dwóch tygodni, prawie ciągle nie miałeś/aś większej ochoty na cokolwiek, straciłeś/aś zainteresowanie lub nie odczuwasz przyjemności z rzeczy, które zwykle ci się podobały?
Czy twój apetyt uległ znacznej zmianie lub czy straciłeś/aś na wadze lub przytyłeś/aś nie mając wcześniej takich zamiarów?
Czy wielokrotnie miałeś/aś ciemne myśli, że byłoby lepiej, gdybyś był/a martwy/a lub czy myślałeś/aś o samookaleczeniu lub samobójstwie?
Badanie wykazało również, że 38% francuskich obywateli przeholowało z piciem alkoholu, zwłaszcza osoby powyżej 65 lat (56%) i młodzież (38%). Należy pamiętać, że wiele kobiet poniżej 30 lat ma problemy z alkoholem.
Jednak grupa 86% wykazuje zdrowy rozsądek: nie spożywają oni alkoholu w ogóle lub tylko umiarkowanie, gdyż uważają, że konsumpcja trunków znacząco wpływa na zdrowie.
Odnośnie palenia tytoniu: 26% Francuzów jest palaczami, a najliczniejszymi konsumentami są osoby w wieku 25-45 lat. Osoby w wieku 65 lat tworzą marginalną grupę (8%). Osoby aktywne zawodowo są najbardziej dotknięte uzależnieniem od tytoniu (43%), pomimo świadomości, że rezygnacja z palenia jest istotnym czynnikiem wpływającym na zdrowie.
Wypada także przytoczyć korzyści wynikające z uprawiania sportu: 91% uznaje znaczenie gimnastyki, ale jedynie 18% ją uprawia.
Regularna aktywność fizyczna (pięć dni w tygodniu przez 30 minut) zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, choroby układu krążenia, cukrzycę...
Dlaczego społeczeństwo francuskie, tak dobre w teorii, w dziedzinie zdrowia stosuje praktyki, które pozostawiają wiele do życzenia? To jest wyzwanie dla zaplanowanej kampanii zdrowia publicznego.
Urzędnicy są bardziej rozsądni
Instytucja La Mutualité Fonction Publique Services w 2011 przeprowadziła ankietę w środowisku pracowników urzędów publicznych. Cząstkowe wyniki uzyskane wśród 1199 osób, opublikowane w ubiegłym tygodniu, uwypuklają rzeczywiste różnice w zachowaniu w zestwieniu z ogólną populacją.
Jeden wspólny punkt: 87,2% pracowników wyraża zadowolenie ze swojego stanu zdrowia.
Tak więc, większość przestrzega wyważonej diety. Przede wszystkim, 42,9% nigdy nie paliło, a zaledwie 11,2% to nałogowi palacze (26% dla całej populacji).
10% przyznaje się do nadmiernego spożycia alkoholu, wobec 38% w ogólnym badaniu...
Tak przedstawiają się uzyskane wnioski, należy jednak pamiętać, że pytania były postawione w innej formie.