Aframon madagaskarski (Aframomum melegueta)
Nazywany jest także aframonem rajskim, rajskim ziarnem. Jest to roślina wieloletnia, pochodząca z Afryki. Należy do rośliny imbirowatych. Roślina ta wytwarza mięsiste, brązowe torebki, które zawierają liczne ziarna, bardziej pachnące i bardziej piekące niż pieprz.
Starożytni Grecy i Rzymianie bardzo cenili aframon rajski jako przyprawę stymulującą. W Afryce jest używany on od dawna jako afrodyzjak, a także jako środek przeciwko wielu chorobom, takim jak odra, trąd oraz robaki jelitowe. Do Europy sprowadzono go w XII wieku i tutaj także służył jako przyprawa. W końcu, kilkaset lat później zastąpiono go przyprawami sprowadzanymi z Indii, takimi jak czarny pieprz, gałka muszkatołowa i goździki.
Służy do ...
W Afryce, jako środek stymulujący i afrodyzjak. Uwaga, roślinne afrodyzjaki! Rośliny oraz suplementy, które mają stymulować wytrzymałość seksualną, zawsze były bardzo popularne, ale brak naukowych dowodów na ich skuteczność.
Dzisiaj, aframon madagaskarski pozostaje przyprawą o marginalnym znaczeniu, poza Afryką Zachodnią, ale jest używany także w Maroku i w Tunezji, a także nadaje trwałego odświeżającego zapachu i smaku niektórym alkoholom (pastis z Prowansji, na przykład).
Dostępność: raczej ciężko jest dziś znaleźć aframon madagaskarski w wolnej sprzedaży. Należy szukać u handlarzy przyprawami oraz aromatami. Wielu z nich można znaleźć na internecie. Produkt jest sprzedawany w ziarnach albo w proszku. Jeśli chcemy go używać jako przyprawy, lepiej dodawać go w ostatniej chwili, tuż przed końcem gotowania.
Przeciwwskazania: nieznane.
Działanie niepożądane: rezultaty wstępnej próby przeprowadzonej na 10 młodych Nigerejczykach płci męskiej wykazują, iż aframon madagaskarski może prowokować czasowe zaburzenia widzenia.
Interakcje z roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Badania nad aframonem madagaskarskim: praktycznie nie przeprowadzono prawie żadnych badań nad aframonem madagaskarskim. Ale, w 2002 roku, naukowcy z Kamerunu zaobserwowali, w przebiegu prób przeprowadzonych na szczurach laboratoryjnych, że wyciąg z aframona madagaskarskiego wpływał dodatnio na jakość i częstość erekcji u samców tych gryzoni, jak również na ilość odbywanych stosunków oraz ilość ejakulacji. W 2006 roku z kolei, badacze nigeryjscy zaobserwowali, że aframon madagaskarski miał działanie antyzapalne oraz uśmierzające ból u gryzoni.
Komentarze do: Aframon madagaskarski (Aframomum melegueta)