Szukaj

Aletra lecznicza (Chamaelirium luteum)

Oryginalnie roślina ta pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej. Roślina ta została zaadoptowana przez kolonistów europejskich. W swojej tradycji leczniczej, Indianie północnoamerykańscy używali jej zmielonego korzenia jako lekarstwa wzmacniającego macicę, sprzyjającego płodności, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Używano jej także do zapobiegania poronieniom, do leczenia zbyt obfitych menstruacji oraz do leczenia impotencji u mężczyzn.

Aletra lecznicza (Chamaelirium luteum) źródło: wikipedia


Posługiwano się nią również w celu stymulowania apetytu, jako środkiem moczopędnym, jako środkiem przeciwko robakom jelitowym, a także w uśmierzaniu mdłości porannych u kobiet ciężarnych.

Dzisiaj, często jest ona łączona z innymi roślinami i równie często używana jest w homeopatii. Zielarze oraz naturopaci stosują ją, jeszcze w naszych dniach, do uśmierzania zaburzeń menstruacji, objawów menopauzy oraz do leczenia cyst na jajnikach. Aletra lecznicza była częścią oficjalnych leków w Stanach Zjednoczonych aż do połowy XX wieku.

Wydaje się, że roślina zawiera saponiny, które mogą mieć działanie hormonalne, co wyjaśniałoby jej zastosowanie w regulowaniu cykli menstruacyjnych. W przebiegu badań przeprowadzonych na samcach myszy, stwierdzono, że preparaty zielarskie zawierające aletrę leczniczą oraz wiele innych znanych roślin, mających działanie hormonalne, zahamowały wzrost raka prostaty.

Części stosowane: korzenie, zbierane jesienią.


Służy do...

  •  leczenie zaburzeń menstruacyjnych;
  •  leczenia cyst jajnikowych;
  •  uśmierzanie objawów menopauzy.

Ostrzeżenie: nie należy mylić tej rośliny z Aletris farinosa albo Helonias bullata, które należą również do rodziny liliowatych.


Przeciwwskazania: mimo, że roślina ta kiedyś była używana do zapobiegania poronieniom, jej zastosowanie jest odradzane w okresie ciąży, z powodu jej działania na macicę.


Działania niepożądane: korzeń aletry leczniczej może podrażnić przewód pokarmowy. Zażywany w wielkich ilościach, może ona wywołać mdłości oraz wymioty.


Interakcje z innymi roślinami oraz suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane.

Komentarze do: Aletra lecznicza (Chamaelirium luteum)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz