Aloes (Aloë L.)
Bardzo dobrze znany jako roślina domowa, aloes w stanie naturalnym rośnie w ciepłych regionach naszego globu. Możemy uzyskać z niego dwie różne substancje: żel oraz lateks. A każda z nich ma swoje właściwości.
Kilka tysięcy lat temu żelu aloesowego używano do leczenia infekcji skórnych, a lateks aloesowy - jako środek przeczyszczający. Ważne jest, aby tych dwóch substancji nie mylić, ponieważ mają różne właściwości terapeutyczne.
Lateks to żółty sok, o gorzkim smaku, wyciągany z zewnętrznych części liści. Ma właściwości przeczyszczające i może podrażnić skórę oraz błonę śluzową.
Kleisty i przeźroczysty, żel znajduje się wewnątrz liści. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym, żel sprzyja rozluźnianiu tkanek, zmiękczaniu oraz uspokajaniu zapaleń, które je dotykają. Możemy zażywać żel w postaci kapsułek albo soku.
Służy do...
- żel stosuje się do leczenia opryszczki narządów płciowych, przyśpiesza gojenie się oparzeń, leczy rany oraz dolegliwości skórne
- lateks zażywany doustnie pomaga w zaparciach
Dostępność: jeśli chcemy użyć żelu aloesowego na skórę, możemy uciec się do rośliny rosnącej w domu. Należy po prostu uciąć liść i go wycisnąć. Przezroczysty płyn (zielonawy), lepiący, który wypływa z liścia, to właśnie żel.
Używamy więc go jako maść. Jeśli natomiast żel jest nam potrzebny do użytku wewnętrznego, należy wybrać produkty dostępne w handlu. To samo dotyczy lateksu.
Uwaga! Tak jak wszystkie środki przeczyszczająco-stymulujące, lateks powinien być zarezerwowany jedynie do leczenia zaparć ostrych i czasowych i w żadnym wypadku nie wolno go zażywać w sposób stały.
Działanie niepożądane: żel nie daje żadnych skutków ubocznych. Lateks przyjmowany drogą doustną może wywołać bóle brzucha oraz biegunki.
Przeciwwskazania: lateks aloesowy, zażywany drogą doustną, tak jak wszystkie środki przeczyszczająco-stymulujące jest niewskazany w przypadku bólów brzucha o nieznanym pochodzeniu, w przypadku ciąży, w przypadku zaparcia jelitowego, ostrego zapalenia jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, wrzodów, problemów z nerkami, chorób serca, mdłości i wymiotów.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: żel drogą doustną - jego działanie hipoglikemizujące może wchodzić w intereakcję z roślinami i suplementami o podobnym działaniu.
Lateks drogą doustną - jego właściwości mogą wchodzić w interakcję z innymi roślinami i suplementami, które również mają działanie przeczyszczające.
Interakcje z lekarstwami: żel drogą doustną - działanie hipoglikemizujące żelu aloesowego może wchodzić w intereakcję z gliburidem, lekarstwem antycukrzycowym.
Lateks drogą doustną - jego właściwości mogą wchodzić w interakcję z lekarstwami, które również mają działanie przeczyszczające.
Komentarze do: Aloes (Aloë L.)