Babka zwyczajna (Plantago major)
Babka zwyczajna, zwana też babką większą, jest rośliną dziką, rozprzestrzenioną na całym świecie. Istnieje wiele gatunków babki, ale tylko dwie są znane ze swoich właściwości leczniczych. Używa się ich od tysięcy lat, zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie. W naszych czasach, babka dostępna w handlu pochodzi przede wszystkim z Europy Wschodniej.
Mimo że niektórzy botanicy uważają, iż w Ameryce Północnej istnieje roślina podobna do babki większej, to ta ostatnia do Ameryki przybyła wraz z Białymi. Do tego stopnia, że Amerykanie Północnoamerykańscy nazywali ją „stopy Białych”, ponieważ instalowała się wszędzie tam, gdzie biały człowiek postawił swój but, w którego podeszwie utknęły maleńkie nasiona babki, pochodzące z Francji albo z Anglii.
Amerykanie Północnoamerykańscy zresztą wykorzystywali babkę do swoich potrzeb. Bardzo szybko stała się ona częścią ich farmakopei z tego samego tytułu, co inne rośliny, używane przez nich do tej pory.
Części wykorzystywane: kwitnące części naziemne.
Generalnie, skuteczość babki większej przypisuje się śluzowi, który ta w sobie zawiera. Substancja ta łagodzi oraz uspokaja błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki swoim właściwościom antyzapalnym oraz nawilżającym.
Poza tym działaniem, śluz z liści babki zwyczajnej zawiera pewien składnik (polisacharyd), który zwiększa poziom przeżycia aż o 25% u myszy zarażonych bakterią Streptococcus pneumoniae. Śluz babki zwyczajnej przyczynia się również do uspokajania zapaleń skóry dzięki swoim właściwościom nawilżającym.
Aukubina, czyli jeden ze składników babki, ma również właściwości antyzapalne oraz bakteriobójcze. Jednakże, konieczne jest stosowanie babki zwyczajnej całkiem świeżej, albo dokonanie maceracji w zimnej wodzie, jeśli używamy suszonej rośliny, ponieważ aukubina traci swoje zalety, kiedy jest poddana kontaktowi z ciepłem. Babka zwyczajna zawiera również kwas kofeinowy, czyli substancję, która zahamowała, in vitro, namnażanie wirusa opryszczki HSV-1.
Służy do...
Drogą wewnętrzną:
- leczenie zapalenia dróg oddechowych.
W okładzie:
- leczenie zapaleń błony śluzowej jamy ustnej oraz gardła;
- leczenie zapalenia skóry;
- leczenie ran, podrażnień oraz swędzenia skóry.
Dostępność: można znaleźć różne produkty, takie jak syropy oraz maści, które zawierają wyciąg z babki. Suszone zioła są sprzedawane również w sklepach zielarskich.
Ostrzeżenie: niektóre źródła odradzają babkę zwyczajną kobietom ciężarnym, ponieważ, jak się okazało w trakcie badań nad zwierzętami, babka większa może mieć działanie stymulujące mięśnie macicy.
Przeciwwskazania: nieznane.
Działanie niepożądane: w wysokich dawkach, babka zwyczajna może mieć działanie przeczyszczające oraz hipotensyjne. Niektóre osoby mogą mieć reakcje alergiczne.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Komentarze do: Babka zwyczajna (Plantago major)