Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz pospolity to roślina wieloletnia, która wspina się po pniach wielkich drzew, aby dotrzeć do światła. Bluszcz znajdujemy prawie we wszystkich regionach globu. Zielarze oraz uzdrowiciele z dawnej Europy stosowali bluszcz pospolity na wiele sposobów, ale większość z tych zastosowań nie przetrwała do naszych czasów - zdecydowanie, lecznicze zastosowania tej rośliny były kiedyś o wiele liczniejsze niż aktualnie.
W celu zapewnienia sobie ochrony przed otruciem, starożytni Grecy pili wino, w którym fermentowały liście bluszczu pospolitego. Bachus, bóg wina, był przedstawiany w koronie z bluszczu, który chronił, jak wierzono, pijącego przed konsekwencjami pijaństwa.
Zielarze i uzdrowiciele w dawnej Europie przypisywali bluszczowi właściwości oczyszczające, a także właściwości zwalczania pasożytów wewnętrznych, zbijania gorączki oraz napotne. Używano również bluszczu pospolitego do uśmierzania bólów reumatycznych, bólów neurologicznych, wrzodów skórnych i oparzeń - jest to zastosowanie przestarzałe aktualnie, ponieważ roślina może wywołać alergie skórne.
Wiele preparatów kosmetycznych, które mają mieć właściwości antycellulitowe, zawierają bluszcz, ale ich skuteczność pozostaje jeszcze do udowodnienia, a tradycja zielarska nic nie wspomina o takim zastosowaniu.
Części wykorzytywane: liście.
Służy do ...
- leczenia zapaleń oskrzeli;
- leczenie kaszlu, wliczając w to także przypadki kokluszu;
- leczenie infekcji dróg oddechowych, a przede wszystkim objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Dostępność: mimo że można je dostać na wagę, to liście bluszczu pospolitego są sprzedawane przede wszystkim w postaci proszku z suszonych liści (w kapsułkach), tak samo jak ekstrakt w płynie. Niektóre syropy albo pastylki mogą je również zawierać.
Ostrzeżenie: istnieje ryzyko reakcji alergicznych, które jest tym większe, im częściej stosujemy bluszcz.
Przeciwwskazania: odradza się te produkty kobietom w ciąży, ponieważ mogą one wywołać skurcze. Liście bluszczu pospolitego zawierają niewielkie ilości emetyny (alkaloid), czyli substancji, która może, teoretycznie, spowodować skurcze macicy.
Działania niepożądane: bardzo rzadkie, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Czasami roślina może wywołać również reakcje alergiczne.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Komentarze do: Bluszcz pospolity (Hedera helix)