Szukaj

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) i inulina

Istnieje wiele rodzajów cykorii, warzyw o liściach podobnych do sałaty, na przykład endywia albo eskarola. Cechą charkterystyczną cykorii jest gorzki smak ich liści, który wiele osób docenia i który wspomaga trawienie.

Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) i inulina źródło: wikipedia



W starożytnej Grecji i w Rzymie, przypisywano cykorii właściwości leczniczne, przede wszystkim związane z trawieniem. Używano jej do produkcji tradycyjnych toników, win i syropów, a także do wiosennych kuracji oczyszczających organizm.


Tradycja przypisywała jej specyficzne właściwości, pomagające leczyć niewydolność wątroby, żółtaczkę, zatwardzenie, zrakowacenie, opryszczkę ust oraz różne problemy skórne. Indianie Cherokee stosowali ją także jako środka tonizującego układ nerwowy.


Liście różnych rodzajów cykorii są używane w kuchni już od czasów starożytnego Egiptu. Od początku XVII wieku, korzeń grillowany i zmielony jest stosowany jako substytut kawy oraz dodawany do prawdziwej kawy, w celu złagodzenia jej pobudzającego działania. Z korzeni cykorii wyciąga się również inulinę.


Inulina - substancja ta stymuluje namnażanie dobrych bakterii flory jelitowej. Inulina jest właśnie tym, co nazywamy prebiotykiem. Czasami jest dorzucana zresztą do probiotyków i prebiotyków, pod nazwą frukto-oligosacharydu. Wiele różnych roślin zawiera inulinę (czosnek, szparag, por, słonecznik bulwiasty, na przykład), ale to właśnie z cykorii wyciąga się tę substancję w celach komercjalnych.


Inulina jest węglowodanem szeroko stosowanym jako substytut tłuszczu albo cukru w gotowych daniach. Dodawana jest także do chleba i jogurtu, na przykład.


Służy do ...

Inulina i frukto-oligosacharyd:

  •  redukcja poziomu lipidów we krwi (trójglicerydy i cholesterol);
  •  stymulacja rozwoju bakterii jelitowych;
  •  redukcja poziomu glukozy we krwi (niepotwierdzone w badaniach naukowych);
  •  zwiększania absorpcji minerałów (calcium, magnez).

Liście i korzenie:


  •  stymulacja apetytu;
  •  uśmierzanie problemów trawiennych.

Dostępność: można dostać w butikach specjalistycznych i zielarskich suszony korzeń cykorii, albo mieszankę suszonego korzenia oraz nadziemnych części rośliny. Można znaleźć także inulinę w kapsułkach.


Ostrzeżenie: osoby cierpiące na kamienie żółciowe powinny skonsultować się z lekarzem, zanim zaczną zażywać cykorię podróżnik, a przede wszyskim liście, ponieważ stymuluje ona produkcję żółci. Osoby uczulone na rośliny z rodziny złożonych (margaretka, aster, mniszek lekarski), mogą być wrażliwe rakże na cykorię.


Działanie niepożądane: zostały odnotowane pojedyncze przypadki alergii na inulinę. Głównym skutkiem ubocznym inuliny są, u niektórych osób, wzdęcia, nawet jeśli jest zażywana w małych dawkach (1g do 2 g na dzień). Mogą także pojawić się gazy, jeśli dzienna dawka przekracza 20 g.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
nieznane.


Interakcje z lekarstwami: nieznane.

Komentarze do: Cykoria podróżnik (Cichorium intybus) i inulina

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz