Cząber ogrodowy (Satureja hortensis)
Cząber ogrodowy, również znany pod nazwą cząberek, fasolowe ziele czy dzięcielina jest rośliną jednoroczną, posiadająca zarówno funkcje lecznicze jak i przyprawowe. Jest uprawiana w wielu krajach na świecie.
Uprawa cząbru ogrodowego
W uprawie znany jest w dwóch postaciach. Pierwsza z nich to forma niemiecka, który dorasta do 60 cm i posiada niewielką liczbę kwiatów. Druga znana jest jako francuska, która jest mniejsza, obficie ulistniona z dużą ilością kwiatów. Nasiona cząbra sieje się w okresie od kwietnia do maja w doniczkach, by następnie w maju/czerwcu przerzucić sadzonkę do gruntu.
Cząber dobrze znosi suszę, dlatego nie potrzebuje dużo wody, ale nie należy zapomniać o podlewaniu rośliny w trakcie suchych dni. Pęd jest silnie rozgałęziony, a kwiaty rosną w delikatnych odcieniach różu i bieli. Zbiór roślin zaczyna się w lipcu, gdy kwiaty zaczynają kwitnąć.
Działanie i właściwości cząbru ogrodowego
Aby uzyskać jak najwięcej olejku eterycznego, cząber zbiera się jeszcze w fazie kwitnienia. Ścięte pędy suszy się w przewiewnym miejscu, by następnie zamknąć je w szczelnie szklanych pojemnikach. Cząber zawiera olejek eteryczny, który cieszy się wielką popularnością wśród miłośników ziół i roślin. Jest on też bogaty w witaminę C, sole mineralne, żywice i flawonoidy. Posiada wiele zdrowotnych właściwości między innymi ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwbólowe i antyoksydaycjne. Dodatkowo poprawia trawienie i wykazuje właściwości moczopędne.
Cząber ogrodowy stosuje się również jako przyprawę, która w smaku przypomina pieprz. Jego korzenny smak doskonale nadaje się do wielu potraw, głównie ciężkostrawnych, którym nadaje gorzkawo-pikantnego charakteru. Doskonale nadaje się do dań posiadających w swoim składzie rośliny strączkowe na przykład fasole czy groch, a także ziemniaki i jajka. Może też być odpowiednim dodatkiem do zup i marynat, w zależności od upodobań.
Komentarze do: Cząber ogrodowy (Satureja hortensis)