Czarna rzodkiew (Raphanus sativus var, niger)
Istnieje wiele rodzajów rzodkwi, a w tym czerwona, biała oraz czarna. Wszystkie posiadają mniej więcej takie same właściwości, ale czarna rzodkiew jest najchętniej stosowana do celów medycznych na Zachodzie.
Gatunek Raphanus sativus zawiera wiele odmian rzodkwi. Wśród najbardziej znanych odnajdujemy rzodkiewkę czerwoną bądź różową (Raphanus sativus var radicula), która często ląduje na naszych talerzach, a także rzodkiew daikon, czyli rzodkiew japońska, wielkie białe warzywo, bardzo cenione w Japonii.
Zresztą, badania przeprowadzone na tej ostatniej pokazały, że konsumpcja rzodkwi daikon może zmniejszyć stężenie glukozy oraz insuliny we krwi u szczurów cierpiących na cukrzycę.
Początki stosowania rzodkwi sięgają wielu lat przed naszą erą. Najpierw, uprawiana była w Chinach, a następnie podbiła antyczną Grecję oraz Rzymian. Wydaje się, że trzeba było czekaż aż do XVIII wieku, żeby czarna rzodkiew, pochodząca z Europy Wschodniej, była również konsumowana we Francji.
Botanicy uważają, że czarna rzodkiew jest pierwszym gatunkiem rzodkwi uprawianym przez człowieka. Wiemy, że starożytni Egipcjanie już w epoce faraonów uprawiali rzodkiew, ponieważ odnaleziono, w świątyni w Karnak, hieroglify ją reprezentujące.
Części wykorzystywane: korzeń i sok z niego wyciśnięty.
Służy do ...
- leczenie problemów trawiennych wynikających ze złego krążenia żółci;
- leczenie zapaleń oraz hipersekrecji śluzu w górnych drogach oddechowych (katar, zapalenie zatok);
- oczyszczanie organizmu w ramach detoksykacyjnej kuracji wiosennej.
Dostępność: tradycyjnie, używamy właśnie świeżo wyciśniętego soku z rzodkwi czarnej w celach medycznych, ale można kupić również ekstrakty w płynie, najczęściej sprzedawane w postaci kapsułek do picia. Można także znaleźć produkty, które zawierają, poza czarną rzodkwią, rośliny takie jak karczoch, oset i boldo, które działają również na układ trawienny, przede wszystkim na wątrobę oraz na woreczek żółciowy.
Dyspepsja: dyspepsją nazywamy całość problemów trawiennych (bóle, uczucie przeciążenia, niewygoda, ciężar, mdłości, etc.), które nie są spowodowane deformacją, urazem ani chorobą układu trawiennego.
Przeciwwskazania: nie należy zażywać czarnej rzodkwi w przypadku obstrukcji dróg żółciowych.
Działanie niepożądane: molekuły zawierające siarkę w czarnej rzodkwi mogą sprawić dyskomfort niektórym osobom i wywołać u nich oparzenia albo kwaśność w żołądku. Należy więc zmniejszyć dawkę albo zażywać sok z niewielką ilością oleju roślinnego, co czasami wystarczy, aby chronić ścianki układu trawiennego.
Jeśli jednak dolegliwości się utrzymują, należy natychmiast przerwać leczenie. Doniesiono również o przypadkach uogólnionej pokrzywki u ludzi, którz skonsumowali czarną rzodkiew.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane.
Komentarze do: Czarna rzodkiew (Raphanus sativus var, niger)