Drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia)
Drzewko herbaciane rośnie w Australii. Aborygeni używają od dawna liści drzewka herbacianego w leczeniu różnych infekcji skóry, tak samo jak i ran. Olejek aromatyczny wyciągany z liści drzewka jest skuteczny w eliminowaniu różnych typów mikrobów: bakterie, wirusy, grzyby. Drzewko herbaciane było zresztą stosowane w medycynie, aż do czasu pojawienia się antybiotyków.
Angielska nazwa rośliny, tea tree, pochodzi od kapitana Cooka, który używał naparu z liści tego krzewu, aby robić z niego napój podobny do herbaty. W rzeczywistości, Melaleuca alternifolia , z punktu widzenia botanicznego, nie ma nic wspólnego z herbatą (Camelia sinensis).
Dopiero na początku XX wieku, australijski chemik A.R. Penfold po raz pierwszy opisał właściwości antyseptyczne olejku aromatycznego wyciąganego z liści drzewka herbacianego. W latach 20 XX wieku zaczęto używać ten olejek w chirurgii oraz w stomatologii, w celu zapobiegania i leczenia infekcji skóry oraz śluzówki.
Części wykorzystywane: liście, z których wyciąga się olejek drogą destylacji.
Służy do...
Użytek zewnętrzny:
- leczenie grzybicy;
- leczenie trądziku;
- leczenie onychomykozy (infekcje paznokci);
- leczenie zapalenia dziąseł;
- leczenie nieprzyjemnego oddechu;
- leczenie infekcji jamy ustnej;
- leczenie łupieżu;
- leczenie wszawicy;
- leczenie infekcji pochwy.
Użytek wewnętrzny:
- leczenie infekcji wirusowych dróg oddechowych;
- leczenie infekcji dróg moczowych.
Dostępność: olejek aromatyczny z drzewka herbacianego jest sprzedawany w czystym stanie (100% olejku aromatycznego) i można go stosować bezpośrednio na skórę (użytek zewnętrzny). Można znaleźć drzewko herbaciane jako składnik - w różnych ilościach - balsamów, kremów, maści, szamponów, tamponów oraz czopków dopochwowych.
Wszystkie te produkty są zarezerwowane przede wszystkim do aplikacji na skórę albo na błony śluzową (nawet tampony i czopki są uważane za produkty do użytku zewnętrznego, ponieważ ich nie połykamy). Leczenie kontynuujemy, dopóki dany problem nie zniknie.
Uwaga - użytek wewnętrzny: mimo że możemy zażywać olejek aromatyczny z drzewka herbacianego drogą doustną, w celu leczenie niektórych infekcji, takich jak zapalenie pęcherza, to jednakże taką terapię należy przeprowadzać jedynie pod nadzorem wykształconego aromaterapeuty.
Uwaga - dzieci w niebezpieczeństwie: olejek herbaciany należy trzymać poza zasięgiem dzieci. Połknięcie olejku, nawet w małych ilościach, może mieć bardzo ciężkie konsekwencje dla zdrowia.
Ostrzeżenie: z powodu możliwych reakcji alergicznych, doradza się zrobić przede wszystkim próbę na małej powierzchni skóry, przed zaaplikowaniem olejku herbacianego na obszarze, który chcemy leczyć.
Przeciwwskazania: niektóre osoby mogą być uczulone na drzewko herbaciane, co wywołuje reakcje skórne.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: nieznane
Komentarze do: Drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia)