Ginkgo biloba (Ginkgo biloba)
Tradycyjnie, Chińczycy stosowali pestkę ginko jako produkt pokarmowy i leczniczy, przede wszystkim w leczeniu astmy oraz zapalenia oskrzeli. W latach pięćdziesiątych XX wieku, naukowcy niemieccy odkryli potencjał leczniczy ekstraktu wyciąganego z liści ginko biloba. Dzisiaj, ginko biloba jest popularna wśród osób starszych, którzy chcą poprawić swoją pamięć, ale ostatnie badania w tej dziedzinie nie są zbyt przekonujące.
Uznana skuteczność: w Europie, uważa się generalnie, że ekstrakty znormalizowane są conajmniej tak skuteczne jak klasyczne lekarstwa, w spowalnianiu progresji choroby Alzheimera, jak również w łagodzeniu zaburzeń pamięci oraz funkcji poznawczych. W Niemczech, na przykład, wyciąg znormalizowany, nazwany EGb 761, należy do leków na receptę najczęściej przepisywanych.
Stopniowo: należy zacząć leczenie zażywając 60 mg dziennie i zwiększać stopniowo dawkę, aby uniknąć ewentualnych bólów głowy wywołanych efektem rozszerzania naczyń krwionośnych przez ginko biloba. Efekty działania tej rośliny generalnie można w pełni odczuć po dwóch-trzech miesiącach terapii, ale często zdarza się także, że optymalny efekt pojawia się dopiero po 6 miesiącach.
Służy do ...
- spowalnia postępy demencji starczej oraz choroby Alzheimera (wczesne stadium);
- redukuje objawy chromania przestankowego (skromne działanie);
- poprawa funkcji poznawczych u osób w dobrym zdrowiu;
- zapobieganie chorobie wysokościowej;
- leczenie szumów usznych (prawdopodobnie nieskutecznie);
- leczenie zaburzeń seksualnych (prawdopodobnie nieskutecznie).
Dostępność: należy wybierać ekstrakty znormalizowane do 24% albo do 25% glukoflawonoidów oraz do 6% terpenolaktonów, co odpowiada poziomowi stężenia 50:1. Należy unikać ektraktów, gdzie jedynie glukoflawonoidy są znormalizowane, tak samo jak kapsułek oraz pastylek zawierających jedynie suszone liście.
Poza tym, według wielu analiz przeprowadzonych do tej pory, liczne suplementy z ginko biloba są zafałszowane: do materii pierwszej dodaje się bowiem rutynę, co pozwala zwiększyć tanio zawartość flawonoidów w produkcie końcowym i oszukać wszystkie testy jakości. Aby wykryć to oszustwo, laboratoria analityczne stosują bardziej specjalistyczne testy.
Przeciwwskazania: ludzie cierpiący na hemofilię, kobiety w ciąży oraz osoby, które przeszły interwencję chirurgiczną, nie powinny zażywać ginko biloba.
Działanie niepożądane: bardzo rzadko, lekkie dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy, zawroty głowy, alergie skórne.
Interakcje z lekarstwami: u osób chorych, ekstrakt z ginko biloba może wchodzić w interakcję z lekami antykoagulacyjnymi, takimi jak warfaryna (kumadyna, na przykład), zwiększając ryzyko krwawienia. Ginko biloba może także zmniejszyć działanie wielu leków używanych w leczeniu wrzodów żołądka (omeprazol, losec, itp.), epilepsji (karbamazepina, tegretol, valproate, epival, na przykład) oraz depresji (trazodon, desyrel, na przykład).
Komentarze do: Ginkgo biloba (Ginkgo biloba)