Szukaj

Głóg (Crataegus oxyacantha)

Głóg to roślina pochodząca z Europy i Azji. Jest to krzew kwitnący, wyposażony w długie i solidne kolce. Aktualnie, rozprzestrzenił się we wszystkich regionach półkuli północnej o umiarkowanym klimacie. Zbieramy kwiaty i liście głogu pod koniec wiosny, a dojrzałe owoce na początku jesieni.

Głóg (Crataegus oxyacantha) źródło: Wikipedia


Głóg służy do leczenia chorób serca oraz układu krążenia już od Starożytności - używali go już greccy lekarze - ale dopiero na początku XX wieku zaczęto badać na poważnie jego właściwości terapeutyczne.


Dzisiaj, głóg stanowi część oficjalnej farmakopei w Chinach (znany i stosowany jest w tradycyjnej medycynie chińskiej od 650 r przed naszą erą) i w Europie (Wielka Brytania, Niemcy, Francja).

Głóg wchodzi w skład ponad 200 produktów medycznych, przede wszystkim w Niemczech, w Austrii i w Szwajcarii. Wyciąg z głogu jest dostępny w wolnej sprzedaży w Kanadzie i w Stanach Zjednoczonych, ale w Europie generalnie jest dostępny na receptę.
 
Części stosowane:
liście rosnące w pobliżu kwiatów, a także same kwiaty; a w nieco mniejszym stopniu - również owoce. Mimo, że tradycyjne to owoce głogu były używane do leczenia zaburzeń pracy serca, to aktualne ekstrakty są prawie wyłącznie przygotowywane z liści i kwiatów tej rośliny.
 

Służy do ... leczenia lekkiej niewydolności serca (skuteczność głogu została wykazana w leczeniu niewydolności serca lekkiej i umiarkowanej, czyli stadium I i stadium II, ale kiedy choroba osiąga stadium bardziej zaawansowane, roślina nie jest już skuteczna).
 

Dostępność: należy wybierać ekstrakty normalizowane, zawierające 2% albo 3% flawonoidów albo 18% do 20% procyjanidyny. Głóg jest również sprzedawany w postaci naparu, kapsułek oraz pastylek wytwarzanych z wierzchołków kwiatów albo z owoców.


Ostrzeżenie: leczenie niewydolności serca powinno przebiegać pod kontrolą lekarską. Samoleczenie jest odradzane. Poza tym, bezpieczne stosowanie głogu u kobiet ciężarnych i karmiących piersią nie zostało ustalone poza wszelką wątpliwością. Dlatego też, z powodu braku definitywnych danych toksologicznych, niektórzy ekperci odradzają stosowanie głogu w takich przypadkach.
 

Działanie niepożądane: okazjonalnie, łagodne zaburzenia trawienne oraz lekkie alergie skórne. W każdym przypadku dolegliwości te jednak okazały się niewielkie i czasowe.


Interakcje:
dane naukowe pokazują, że ekstrakty normalizowane z głogu wchodzą w interakcje w sposób bezpieczny, a nawet korzystny, z podanymi niżej lekarstwami, pod warunkiem, iż jest zapewniona bardzo ścisła kontrola lekarska:

  • digoksyna (na przykład, Lanoxin),
  • beta-blokery (na przykład, Lopresor)
  • blokery kanału wapniowego (na przykład, Norvasc).

W latach 1980-1990 opracowano normalizowane ekstrakty z głogu, które były przedmiotem wielu prób klinicznych, przede wszystkim przeprowadzonych na chorych na wrodzoną niewydolność serca.