Szukaj

Gotu kola (Centella asiatica)

Ta roślina wieloletnia płożąca pochodzi z regionów tropikalnych i subtropikalnych globu. Jest ona stosowana od dawna w wielu miejscach na świecie. W Indiach, w Chinach oraz w Indonezji, właściwości medyczne gotu kola znane są od ponad 2000 lat.

Gotu kola (Centella asiatica) źródło: wikipedia

Poza jej użytecznością w leczeniu ran, problemów skórnych oraz problemów naczyniowych, przypisuje jej się także całe mnóstwo innych właściwości, a w tym uśmierzanie problemów nerwowych oraz epilepsji, a także sprzyjanie jasności umysłu i długowieczności.


Powszechnie stosuje się ją do leczenia ran oraz problemów skórnych, a także do leczenia zaburzeń naczyniowych. Na Zachodzie, wiele napojów typu smart drink albo napoje energetyzujące, zawiera ektrakt wyciągany z liści gotu kola, nie dlatego, że ma ona działanie stymulające, ale ze względu na jej funkcje regenerujące.


Części wykorzystywane:
liście i łodygi.


Uwaga: nie należy mylić gotu kola z orzechem rośliny kola błyszcząca (Cola nitida), który zawiera kofeinę. Gotu kola nie zawiera kofeiny i nie jest środkiem pobudzającym jak orzech kola, a jego działanie jest raczej uspokajające.


Lekarstwo oraz naturalny produkt zdrowotny: w Kanadzie, na przykład, roślina jest uważana za produkt naturalny, a więc może być oferowany w wolnej sprzedaży. Natomiast, ekstrakty z gotu kola są produktami bardzo skoncentrowanymi i uważanymi za lekarstwa. Można więc je kupić jedynie na receptę lekarską. Tutaj więc przedstawiamy zastosowanie gotu kola dostępnej w wolnej sprzedaży.

Służy do...


Aplikacja zewnętrzna:
  •  przyśpiesza zdrowienie oraz zabliźnianie ran skórnych, oparzeń, ran chirurgicznych;
  •  leczenie łuszczycy. 
Aplikacja wewnętrzna:

  •  leczenie niepokoju psychicznego;
  •  poprawianie pamięci oraz funkcji poznawczych.

Dostępność:
suszona roślina, którą możemy stosować jako kompres. A także maści, pomady, kremy do zastosowania na skórę na bazie gotu kola.


Ostrzeżenie: mimo że nie doniesiono o żadnym przypadku raka u ludzi stosujących gotu kola na skórę, to jednakże niektóre źródła zalecają ludziom, którzy już ucierpieli z powodu raka skóry, aby unikali tej rośliny.


Działanie niepożądane:
niektóre osoby mogą doświadczyć skórnej reakcji alergicznej na gotu kola.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:

  • dla użycia zewnętrznego - nieznane; 
  • dla użycia wewnętrznego i przy wysokich dawkach -  teoretycznie, gotu kola może mieć działanie sedatacyjne albo anksjolityczne, które może się dodać do roślin oraz suplementów o podobnych właściwościach.

Interakcje z lekarstwami:

  • dla użycia zewnętrznego - nieznane; 
  • dla użycia wewnętrznego i przy wysokich dawkach -  teoretycznie, gotu kola może mieć działanie sedatacyjne albo anksjolityczne, które może się dodać do działania leków sytetycznych mających podobne właściwości.

Komentarze do: Gotu kola (Centella asiatica)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz