Grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)
Grzyby Reishi, bardzo poszukiwane, już 2 000 lat temu były wykorzystywane przez Chińczyków i Japończyków jako lekarstwo. Uważa się, że ciało grzyba reishi ma moc wzmacniania całości organizmu oraz utrzymywania stanu optymalnego zdrowia oraz równowagi.
W zależności od warunków rozwoju, grzyb reishi może przbierać różne kolory – czerwony, purpurowy, niebieski, żółty, czarny albo biały - ale czerwony jest najpowszechniejszy. W naszych czasach, grzyb ten cieszy się pewną popularnością wśród ludzi dotkniętych rakiem.
Grzyb reishi jest tym bardziej ceniony, ponieważ jest ekstremalnie rzadki w naturze. Rośnie on jedynie w głębokich górskich lasach, w głównej mierze na pniach śliw, które się rozkładają. I generalnie, można znaleźć najwyżej 2 albo 3 sztuki tego grzyba na 10 000 martwych śliw.
Mimo że Chińczycy próbowali przez wieki uprawiać reishi, to dopiero w latach 70 XX wieku japońskim naukowcom udało się tego dokonać. Od tego momentu, grzyb stał się łatwo dostępny dla zwykłych śmiertelników.
Części wykorzystywane: tradycyjnie, używa się ciała grzyba, ale niektórzy producenci wykorzystują również grzybnię.
Służy do ...
- przyczynia się do leczenia zapalenia stawów;
- pomoc w leczeniu raka;
- zapobieganie chorobom sercowo-naczyniowym.
W tradycyjnej medycynie japońskiej oraz chińskiej:
- zwalczanie zmęczenia i generalne wzmacnianie organizmu;
- stymulowanie układu odpornościowego;
- zatrzymywanie białkomoczu;
- leczenie astmy oraz dolegliwości dróg oddechowych;
- zapobieganie i leczenie raka;
- zapobieganie i leczenie dolegliwości wątrobowych;
- leczenie bezsenności;
- leczenie nadciśnienia;
- ochrona układu sercowo-naczyniowego.
Dostępność: grzyb reishi jest oferowany w wielu postaciach. Można dostać kapsułki, pastylki, ekstrakty stałe albo ekstrakty w płynie. Grzyb reishi jest również dostępny w kawałkach oraz w proszku z suszonego grzyba. Stężenia bardzo się zmieniają w zależności od ekstraktu; ceny również.
Dawkowanie: W tradycyjnej medycynie chińskiej i japońskiej, dawki zmieniają się generalnie od 1,5 g do 9g na dzień w przypadku suszonego grzyba, albo równowartości w postaci pastylek, kapsułek, ekstraktów stałych albo ekstraktów w płynie. Należy skonsultować się z lekarzem praktykującym medycynę azjatycką, aby uzyskać spersonalizowane leczenie.
Ostrzeżenie: osoby cierpiące na niedociśnienie tętnicze, powinny spożywać grzyby reishi z zachowaniem pewnej ostrożności, ponieważ mogą one jeszcze obniżyć u nich ciśnienie (ale nie zostało to potwierdzone).
Działanie niepożądane: grzyby reishi mogą spowodować suchość w jamie ustnej, w gardle oraz w drogach nosowych, a także swędzenie, krwotoki z nosa oraz biegunki.
Interakcje z roślinami i suplementami: żadne udokumentowane u człowieka.
Interakcje z lekarstwami: żadne udokumentowane u człowieka.
Komentarze do: Grzyby Reishi (Ganoderma lucidum)