Szukaj

Gurmar (Gymnema sylvestre)

Gurmar jest rośliną pnącą, oryginalnie pochodzącą z tropikalnych lasów w Indiach. Od ponad 2 500 lat, tradycyjna medycyna hinduska stosuje ją w leczeniu choroby, którą lekarze hinduscy nazywają „miodowym moczem” albo po prostu cukrzycą. W Australii, w Japonii oraz w Wietnamie, stosuje się ją w tych samych celach.

Gurmar (Gymnema sylvestre) źródło: wikipedia

W Indiach, roślina ta jest również nazywana gurmar, co dosłownie znaczy „który niszczy cukier”. Nazwa ta odnosi się do właściwości liści Gymnema sylvestre: kiedy je żujemy, znieczulają one, na 1-2 godziny, kubki smakowe wrażliwe na cukier.


Wiele badań naukowych potwierdziło właściwości liści Gymnema sylvestre w obniżaniu poziomu cukru w moczu. W laboratorium, wyizolowano gymneninę (gimneminę, kwas gymneminowy), która prawdopodobnie jest główną substancją aktywną. Ale nawet jeszcze do tej pory nie jesteśmy pewni, czy dobrze poznaliśmy mechanizm działania tej rośliny, zwłaszcza jeśli chodzi o jej działanie hipoglikemizujące.

Części wykorzystywane: liście, a w mniejszym stopniu także łodygi.


Służy do ...
  • sprzyja obniżaniu poziomu glukozy we krwi u osób cierpiących na cukrzycę typu 1 i 2. Jednakże, dane naukowe nie są wystarczające, aby zasugerować skuteczną dawkę.

Wszystkie badania skoncentrowały się do tej pory na jednym konkretnym typie ekstraktu znormalizowanego do 24% kwasu gymneminowego, często nazywanego również GS4. Należy jeszcze zauważyć, że ekstrakt ten jest oczyszczony oraz pozbawiony niektórych składników Gymnema sylvestre, które hamują absorpcję żelaza i innych składników odżywczych.


Uwaga:
cukrzyca jest chorobą ciężką, której leczenie wymaga kontroli lekarskiej. Samoleczenie roślinami mającymi właściwości antydiabetyczne może wywołać bardzo poważne konsekwencje, przede wszystkim wchodząc w interakcje z klasycznymi lekami hipoglikemizującymi. Zapytajcie więc o zdanie swojego lekarza, jeśli stosujecie tego typu rośliny.


Przeciwwskazania:
z powodu braku kompletnych danych, niektórzy specjaliści zalecają kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią, aby unikały Gymnema sylvestre, mimo, że do tej pory nie zasygnalizowano żadnego przypadku działania niepożądanego tej rośliny.


Działanie niepożądane:
nieznane.


Interakcje z innymi roślinami i suplementami:
działanie Gymnema sylvestre może dodać się do działania tych roślin oraz suplementów, które obniżają poziom cukru we krwi (hipoglikemizujące) oraz poziom tłuszczu (hipolipdemizujące) we krwi.


Interakcje z lekarstwami:
działanie Gymnema sylvestre może dodać się do działania tych leków, które obniżają poziom cukru we krwi (hipoglikemizujące) oraz poziom tłuszczu (hipolipdemizujące) we krwi. Może to wymagać zmiany w dawkach leków.

Komentarze do: Gurmar (Gymnema sylvestre) (1)

kasia.zawisza
kasia.zawisza 27-02-2019 11:01

Gurmar

1

Gurmar przede wszystkim hamuje łaknienie na słodycze i za to go właśnie lubię ;-)... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze