Jałowiec (Juniperus L.)
Jest to zawsze zielone drzewo bądź krzew, które należy do rodziny cyprysowatych.
Czy to się je?
Młode, miękkie gałązki jałowca mogą być dodawane do sałatek. Jeśli chodzi o suszone młode gałązki, są one wyborne do przygotowania herbaty.
Generalnie, najczęściej konsumujemy jagody jałowca. Ponieważ mają one tę właściwość, iż łagodzą silne smaki dziczyzny (dzikich ptaków albo dzikich ssaków), to od bardzo dawna towarzyszą one właśnie tym daniom. Zanim więc upieczemy mięso, należy najpierw je ugotowac w bulionie, do którego dodamy liście laurowe, cytrynę oraz od czterech do sześciu jagód jałowca.
Zresztą, aby odświeżyć oddech, nie ma nic lepszego niż schrupanie dwóch albo trzech jagód tego krzewu świeżo zerwanych z gałązki. Ich wyrazisty smak początkowo może zadziwić, ale bardzo szybko się do niego przyzwyczajamy.
W Europie, produkuje się piwo, które przygotowuje się z kiełków jęczmienia, które wcześniej były wysuszone w piecu i poddane procesowi fermentacji z jagodami jałowca. Indianie północnoamerykańscy robili z nich również napój alkoholowy, ale nie dodawali do tego jęczmienia.
Poza tym, jagody jałowca służyły i w dalszym ciągu służą do aromatyzowania różnych alkoholi, przede wszystkim ginu, a także „wody życia”, którą konsumuje się Holandii, w Belgii oraz na północy Francji.
Tradycyjnie, przygotowuje się również kapustę kiszoną z jagodami jałowca, ponieważ mają one ułatwiać trawienie.
Co się tym leczy?
Wskazania terapeutyczne jałowca są liczne, co nie jest dziwne, ponieważ jego zastosowanie znane było już w starożytnym Egipcie, a nawet wcześniej. Jagody tego krzewu są bowiem wyjątkowo użyteczne w leczeniu zapalenia stawów, dny oraz wszystkich innych chorób reumatycznych. Zresztą, pod tym względem, kuracja jałowcem jesienią jest tym samym co kuracja mniszkiem lekarskim wiosną. Chodzi tutaj o leczenie bardzo znane w Europie.
Wydaje się, że na dłuższą metę, taka podwójna kuracja skutkowała większą mobilnością kończyn albo chorych części ciała, a także zmniejszała sztywność, jednocześnie redukując ryzyko pojawienia się nowych uszkodzeń. Jednakże, leczenie to jest skuteczne tylko wtedy, jeśli pozostajemy mu wierni i kontynuujemy je rok po roku.
Jałowiec jest poza tym dobrym środkiem wzmacniającym dla chorowitych dzieci, dla ludzi podatnych na bóle gardła i na katar; poza tym ma jeszcze właściwości wykrztuśne. Z jagód robi się tradycyjnie syrop, który podaje się rano i wieczorem.
Dodatkowo, jałowiec jest dobry na żołądek, co oznacza, że ułatwia trawienie ciężkich dań, przede wszystkim dań tłustych, z kapusty oraz z fasoli.
Jałowca używano również do walki z cukrzycą, a przeprowadzone badania potwierdziły to wskazanie, ponieważ zaobserwowano u uczestników, iż jagody obniżyły poziom glukozy we krwi.
Działanie przeciwpłytkowe oraz rozluźniające naczynia krwionośne zostało również zaobserwowane w następstwie podania jednego ze związków olejku zapachowego pewnej odmiany jałowca.
Należy unikać zażywania jałowca w okresie ciąży.
Komentarze do: Jałowiec (Juniperus L.)