Jemioła pospolita (Viscum album)
Jemioła pospolita (jemioła biała, strzęśla) to pasożytniczy krzew, który rośnie przyczepiając się do różnych drzew (dąb, jabłoń, sosny w regionach umiarkowanych, wiąz...). W Starożytności, Grecy oraz Celtowie stosowali jemiołę do leczenia różnego rodzaju chorób, w tym również nadciśnienia tętniczego oraz arteriosklerozy, epilepsji, w uśmierzania objawów menopauzy, niepłodności, nerwowości, astmy, bólów glowy, zapalenia skóry.
Nadciśnienie tętnicze oraz arterioskleroza są to właśnie te dwa zastosowania, które zachowała tradycyjna fitoterapia, przede wszystkim w Europie zachodniej, ale również w Bułgarii, w Turcji oraz w Meksyku. W tradycyjnej medycynie chińskiej, jemioła pospolita jest używana do uśmierzania bólów związanych z zapaleniem stawów.
W 1921 roku, filozof oraz naukowiec Rudolf Steiner wysunął hipotezę, że roślia ta może być użyteczna w leczeniu raka. Kilka krajów europejskich uznaje to zastosowanie terapeutyczne, w przeciwieństwie do Kanady oraz Stanów Zjednoczonych.
Jemioła pospolita jest rośliną trudną do zrozumienia, ponieważ jej mechanizm działania nie został dobrze zrozumiany. Jej głównymi składnikami aktywnymi są lecytyny, to znaczy - proteiny zdolne do specyficznego przyczepiania się do błon komórkowych. Pozwala to przypuszczać, że jemioła mogłaby mieć zdolność hamowania aktywności niektórych komórek, a więc także komórek nowotworowych.
Nie mylić: należy odróżnić jemiolę pospolitą (Viscum album) od jemioły amerykańskiej (Phoradenron spp), która jest toksyczna i nie ma zastosowania terapeutycznego.
Części wykorzystywane: liście, łodygi oraz owoce.
Służy do ...
- zastrzyki podskórne: leczenie uzupełniające przeciwko nowotworom;
- drogą doustną: liście i łodygi do leczenia nadciśnienia tętniczego oraz arteriosklerozy.
Dostępność: można dostać liście i łodygi suszone, tak samo jak i płynne ekstrakty (na bazie alkoholu).
Nadzór: zastosowanie jemioły pospolitej do celów terapeutycznych powinno być nadzorowane przez terapeutę.
Uwaga: drogą doustną, jemioła pospolita może być toksyczna, jeśli zostaną przekroczone zalecane dawki.
Przeciwwskazania: odradza się jemiołę pospolitą kobietom ciężarnym oraz karmiącym piersią. Niektóre osoby mogą być uczulone na tę roślinę.
Działanie niepożądane: w przypadku zastrzyku podskórnego, często donoszono o wystąpieniu dreszczy, gorączki, bólów głowy, tak samo jak i o bólach w miejscu zastrzyku. Jednakże, nie doniesiono o żadnych poważnych efektach, nawet po długoterminowym leczeniu.
Interakcje z innymi roślinami i suplementami: nieznane.
Interakcje z lekarstwami: teoretycznie, efekty działania jemioły pospolitej mogą dodać się do działania leków przeciwko nadciśnieniu (obniżające ciśnienie tętnicze). Teoretycznie, działanie jemioły pospolitej może zaszkodzić działaniu leków immunosupresyjnych (czyli takich, które zmniejszają albo znoszą odpowiedź odpornościową).