Szukaj

Jodła balsamiczna

Jodła balsamiczna to drzewo typowo kanadyjskie, a najwięcej rośnie jej w Quebeku. W celach leczniczych używa się: żywicy, igieł oraz szyszek. Już Indianie w Ameryce używali żywicy jodły balsamicznej jako lekarstwa przeciwko grypie, szkorbutowi, ranom oraz oparzeniom. Jeśli natomiast chodzi o olejek z jodły (wyciąg z igieł, dokładniej), to jego zastosowanie jest względnie nowe.

Jodła balsamiczna źródło: wikipedia

Służy do...

  • leczenie infekcji dróg oddechowych;
  • leczenie zapaleń błony śluzowej oraz wrzodów skórnych; 
  • uśmierzanie bólów reumatycznych i neurologicznych
Dostępność:

Dzisiaj, żywicę jodły balsamicznej można kupić na wagę albo w kapsułkach w aptekach oraz w sklepach z produktami naturalnymi, praktycznie wyłącznie w Quebeku. Dostępne są także olejki z igieł jodły balsamicznej oraz olejki na bazie żywicy jodły balsamicznej (mieszanka żywicy oraz oleju roślinnego).

Nie należy ich mylić:


Olejek z igieł może być używany zewnętrznie i wewnętrznie. Z kolei, olejek na bazie żywicy może być używany jedynie zewnętrznie. Istnieją także balsamy, maści oraz kremy do stosowania zewnętrznego.

Uwaga!

Żywica jodły balsamicznej jest ekstremalnie klejąca, dlatego należy mieć pod ręką jakiś tłuszcz, który ją łatwo rozpuści. Z kolei, olejek z jodły balsamicznej może podrażnić skórę. To dlatego należy go rozpuszczać w kilku kroplach oleju roślinnego.

Maści, olejki albo balsamy na bazie jodły balsamicznej istnieją oczywiście w formie gotowej na rynku, ale można także samemu zrobić mieszankę: połowa oleju roślinnego i połowa żywicy, można dodać parę kropli olejku. Taką mieszankę aplikuje się na chore miejsca na skórze.

Przeciwwskazania:

Odradza się stosowanie olejku z jodły balsamicznej w czasie trzech pierwszych miesięcy ciąży.

Działanie niepożądane:

Przy użyciu wewnętrznym, żywica jodły balsamicznej może wywołać biegunki, dlatego należy zmniejszyć dawki w takim przypadku. Może także sprowokować odbijanie. Natomiast olejek z jodły balsamicznej może zwiększyć podrażnienie skóry oraz uszkodzenie błony śluzowej. Nie stwierdzono żadnych interakcji z innymi roślinami i suplementami, ani z lekarstwami.

Istniała także terpentyna, która była substancją destylowaną między innymi z jodły balsamicznej. Była ona łatwiejsza w użyciu niż żywica, ponieważ nie była tak klejąca jak ta ostatnia. Miały one zresztą takie same właściwości.

Terpentynę używano jako środek stymulujący, moczopędny, przeciwko robakom wewnętrznym, jako lek rozgrzewający, środek lekko napotny, a w silnych dawkach jako środek przeczyszczający. Terpentyną leczono także dur brzuszny, biegunki związane z cholerą oraz gorączkę poporodową, a także przypadki duru ostrego i przewlekłego, zapalenia pęcherza, reumatoidalne zapalenie stawów oraz lumbago.

Komentarze do: Jodła balsamiczna

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz